| adidana a întrebat:

Am un boiler de 250 l si vreau si vreau sa-l modific asa:sa pun o teava de fum de 120mm care vine de la cazanul de incalzire centrala. INTREBAREA MEA ESTE :are randament bun sau mai trebuie pusasi o serpentina legata la instalatia de incalzire, si daca trebuie ce lungime trebuie sa aiba serpentina?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Teava de 12 mm va gatui hornul cazanului, astfel incat acesta nu va mai avea tirajul necesar. Verifica in cartea tehnica a cazanului cat este diametrul minim admis pentru hornul cazanului tau si nu cobori sub acea valoare. Eficienta are, practic asa functioneaza cazanele de baie pe lemne.
O astfel de instalatie poate avea un oarecare randament, insa cu siguranta este departe de cel al unui boiler special construit, dotat din fabrica cu acea serpentina si avand avantajul de a putea fi folosit si pe timpul verii.
Daca totusi alegi sa il folosesti pe acesta, eu iti recomand sa folosesti o serpentina legata la instalatie, fara sa te mai complici cu teava de fum. Nu conteaza lungimea serpentinei, intr-un timp mai lung sau mai scurt apa tot se va incalzi. In functie de diametrul boilerului si diametrul tevii, calculeaza sa iti ajunga pentru vreo cinci-sase spire (de preferat este sa folosesti teava de cupru colac). Cu cat este mai lunga serpentina cu atat apa din boiler se va incalzi mai repede, insa daca boilerul este bine izolat acest lucru va conta doar in prima zi, dupa ce ai incalzit 250 de l de apa temperatura ei se va mentine foarte usor.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

@mg - nu merge boilerul incalzit cu teava de fum? Dar atunci cum merg cazanele de baie? In privinta serpentinei poate ne explici si unde e greseala, nu de alta, dar sa inteleg de ce functioneaza un boiler astfel conceput.

| BRG a răspuns:

Dar ești instalator calificat? Mult succes atunci, dacă nu lasă un specialist să o facă beton.

soothe
| soothe a răspuns:

Cred ca o carte de termotehnica ti-ar prinde bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adidana ...ai probleme cu boilerul sau te pregatesti pentru o misiune sinucigasa?
Nu merge boilerul incazit cu " teava de fum " nu are rost aici sa mai explic, si nici solutia cu serpetina nu se face asa cum a spus -regis ". Instalatia este mai complicata si nu se face " dupa ureche ". In tot cazul, vad ca ai ales in necunostinta de cauza!