cristian
| cristian a întrebat:

Ce verificari tehnice trebuiesc facute la centralele termice de apartament?
Care este intervalul de timp?
Cat costa?
Este obligatorie montarea unui detector de gaze? Cat costa?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

VT

6 răspunsuri:
carla
| carla a răspuns:

Am si eu centrala, este adev ce spune mudavu, asa s-a intamplat si la mine la 2 ani.

| andreutz a răspuns:

verificarile tehnice la o centrala termica se fac anual de regula...atat timp cat mai are garantie, aceste verificari ar trebui sa fie gratuite ( nu e obligatoriu, depinde de firma). Dar daca a expirat perioada, costa in jur de 40 ron...pe mine m-a costat 30 ron anul trecut. Nu, nu este obligatorie montarea unui detector de gaze. dar daca vrei unul, te va costa in jur de 200 ron...depinde de care vrei...

| nicky a răspuns:

Eu am lucrat la o firma cu centrale termice. Iti spun sigur ca o verificare tehnica trebuie facuta obligatoriu o data la 2 ani nu stiu exact cat e acum dar stiu sigur ca nu se mai face gratuit nici chiar in perioada de garantie. In mod normal firma de la care ai cumparat centrala trebuie sa te anunte in legatura cu revizia la doi ani si chiar daca esti iesit din garantie trebuie sa te contacteze pentru. a te invita sa iti faci un contract de post garantie cu ei care si ala e in mod normal obligatoriu. In ceea ce priveste senzorul de gaz inca nu este obligatoriu dar va fi in curand si te costa ceva mai mult de 250 ron dar e bine sa-l ai montat pentru. siguranta.

| ElaIliesi a răspuns:

Obligatoriu la 2 ani trebuie facuta verificarea tehnica periodica a centralei termice. Pretul variaza in functie de kw/ora, de puterea centralei de fapt, si binenteles de firma, fiecare are costurile ei. Ei i-as recomanda pe https://help-instal.ro/

| helpinstal a răspuns:

Verificarea instalatiei de gaze este obligatorie la max 2 ani. Revizia instalatiei este obligatorie la 10 ani, la oprirea gazului mai mult de 6 luni sau dupa o avarie https://help-instal.ro/preturi/preturi-verificari-gaze/
Montarea detectoarelor de gaze este obligatorie pretul unui sistem de detectie poate varia in functie de marca producator etc. https://help-instal.ro/preturi/preturi-montaj-detectoare-de-gaz/

| mudavu55 a răspuns:

... obligatoriu la 2 ani(e lege) si costa, in functie de furnizor, cam 200 RON, iar detectorul nu e obligatoriu, dar e necesar...cunosc cazuri de cand au murit oameni din cauaza gazelor(acesta scoate un sunet foarte tare care te trezeste si din,,,...), costa, de ex.al meu 76 RON...