| anonim_4396 a întrebat:

Cer și eu un sfat, o opinie, o ceva (o sa va amuzați mult și chiar de nu o sa râdeți, tot o veți face) happy
Am o slăbiciune, mă deprimă mult când vine sezonul asta cu tăierea porcului. Poate vi se pare amuzant, dar într-un fel simt cum porcul are și el un instinct când se apropie ignatul ăla, mai ales sa țin eu in orgada unul și când îl aud pe tata că sâmbătă îl taie, nu ca mă ia plânsul, dar mă cuprinde așa o stare proastă și cu greu îmi iau gândul. Vreau sa percep altfel treaba, dar nu pot. Știu că așa se hrănește omul și e o tradiție normala dar e tot o ființă și pf mă gândesc doar la cum suferă sărmanul când e luat și zbiară. Cred că mi se pare cel mai chinuit animal la sfârșitul pe care îl are, îl îndopi tot anul ca mai apoi. Da funny pe o partelaughing

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc ca sambata dimineata devreme sa pleci de acasa la o prietena, ruda sau matusa, ca sa nu mai auzi nimic si sa te intorci seara, cand totul este pregatit, transat si pus la camara.

Sarbatorile de Craciun sunt cele mai frumoase si mai vesele sarbatori ale anului!
Gandeste mai pozitiv si nu mai inventa drame, ca sa te bucuri si tu de Craciunul asta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

laughing E amuzant ( si problema ta e amuzanta si modul in care ai pus-o laughing, dar hai sa nu ne deprimam prea tare, ca se apropie Craciunul... si TREBUIE sa taiem porcusorul ca sa avem un Craciun ( cu adevarat ) Fericit! happy laughing

Iti recomand sa urmaresti acest clip:
https://youtu.be/6pDO-kKZYOI

Craciun Fericit!
laughing

| MrAM a răspuns:

Mi se pare o reactie normala insa nu stiu ce sfat iti pot oferi. Sau ce anume doresi sa auzi?
Probabil sa pleci in perioada aia daca te deranjeaza atat de mult intr-o zina unde nu se practica.

| Zefiraalbastra a răspuns:

Dar îți place să mănânci niște ceafă la grătar. Nu? Ce ar fi să ajuți și tu cu ce poți la tăierea porcului! Implică - te și tu și ajută să meargă treaba mai bine. Dacă nu îți place când îl înjunghie, stai în casă până se termină cu injunghierea și poți ieși după aceea. Poți să asiști când se desface porcul!

| Roxanaroxy123456789 a răspuns:

Și eu am problema asta, îmi e milă și de aceea nu mănânc carne de animal deloc sau în cel mai rău caz mănânc foarte puțin dar așa a fost să fie unele animale trebuie sacrificate pentru a ne hrăni noi...