| Alexandru_Pop_2001 a întrebat:

Cheia s-a blocat in broasca pe pozitia inchis de 2 ori! Ce ar trebui sa fac? Nu mai iasa butucul pentru ca e pe pozitia inchis.Usa e intre - deschisa!

Răspuns Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

Ai multe sanse să iasă cheia dacă vei putea să o învârți/răsucești în poziția în care ea ar putea să iasă din butuc. Cheia trebuie adusă la poziția inițială -la rotația completă unde poate să intre sau să iasă din butuc, chiar și dacă ea nu ar ieși. (Dacă cheia este învârtită doar o jumătate de rotație nu va ieși).
După ce o aduci la poziția inițială, tragi de ea cu mâna sau cu un patent.
O poti aduce la poziția inițială si cu un patent/clește, dar nu forțată la maxim ca să nu se rupă.

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Sfatul 2.
După ce a ieșit pui ulei de mecanisme fine (masina de cusut) pe o parte și pe alta a cheiei si o pui in butuc, o rasucesti si o scoti din butuc de mai multe ori până se unge bine de tot butucul. (Timp de o lună nu mai pui cheia în buzunar ca să nu iti patezi buzunarele de ulei). Ulei găsești la 5 lei la magazinele Total Casa, la chinezi sau la rusi. Nu folosești alt ulei.

| anonimg a răspuns:

Sfatul 3.
Dacă chiar nu iese cheia deloc, atunci găurești butucul nu în dreptul cheii, ci mai jos, acolo unde se vede partea cea mai subtire a butucului, exact în mijlocul acesteia.
Pentru asta folosești un burghiu de 6 milimetri, si dupa aceea unul de 10 mm. Apoi cheia se va învârti. Scoti șurubul care tine butucul si pui un butuc nou, numai dupa ce cumperi unul exact ca acesta pe care îl ai acum. (Te duci cu cel vechi la magazin ca sa iti dea la fel).
Succes!

| xerxes1 a răspuns:

Iese butucul, nu conteaza ca este pe pozitia inchis.
Trebuie desfacut surubul care il tine blocat din lateral. Daca ai usa deschisa se poate desface.