NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Cine mă poate învăţa, cum ştie mai bine (prin desene, tutoriale, cuvinte...), cum se schimbă prizele şi întrerupătoarele? Ştecherele am învăţat să înlocuiesc singură, pur intuitiv şi logic. Cu prizele e la fel de simplu? M-ar interesa, de asemenea, să ştiu ce şi de ce fac, care este scopul fiecărui pas şi cum funcţionează în general sistemul. Adică voiesc o explicaţie cât mai completă, dar simplistă, dacă se poate. Mulţumesc.

50 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Poate ca nu te-ai apucat încă, si te rog să mai primesti încă un sfat.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Anonimuserr):

,, Este dificil pentru fete, e meserie de bărbaţi a fi electrician, e un termen masculinizat'''

Te asigur ca sunt barbati care nu stiu sa schimbe un bec...big grin

| Mephisto666 a răspuns:

Este foarte greu daca nu ai un pic de cunostinte in legatura cu fizica si ce tine de electrica...

| Anonimuserr a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da ştiu foarte bine că sunt bărbaţi care nu ştiu să schimbe un bec, dar gata subiect închis acum! DEja înncep să regret. Îmi pare rău că am ajutat în acest topic!

| MateiSebastian a răspuns (pentru Teardrop):

De la abstractie pana la indiferenta e un drum scurt.
Indiferenta este cea care domneste de mai bine de 20 de ani in tara noastra.
M-am saturat de ea. Tu nu?

Daca vrea cineva sa mai vorbeasca cu mine pe tema asta sa imi dea mesaj privat. Nu are nici un rost sa umplem threadul asta cu comentarii nefolositoare.

| ALGator a răspuns:

Ar mai fi ceva (cei care au dat o descriere in pasi au facut-o foarte bine):
- important conductorii cuplati la priza trebuie sa aiba un contact bun (nu sa "joace", caz in care se pot produce supraincalziri in timp si chiar incendiu). Asta se face prin plasarea corecta a capatului dezizolat in lacasul prizei si stringerea surubului potrivit de mult (,, la simtul mîinii"). Asta inseamna ca dupa ce nu mai merge sa stringi, sa mai fortezi surubul inca vreo jumatate de tura. Nu trebuie strins sa se striveasca capatul conductorului sau sa crape ceva.
Apoi faci control tragind cu delicatete de conductor ca sa vezi daca nu iese din locasul in care ar trebuie sa stea.
Anterior, ai controlat si capatul dezizolate sa: nu fie prea lung sau prea scurt (OK sa iasa in afara circa 1-2 mm), sa nu aibe "mustati" care sa atinga celalalt pol, sa nu prezinte taieturi adincite. Daca este conductor din mai multe "lite" de cupru, capatul se rasuceste asa incit sa stea impreuna.

Daca capatul conductorului este deteriorate sau scurt, trebuie retezat (daca cablul are rezerva) si dezizolat din nou. Dezizolatul e o mica arta. Preferabil sa ai un cleste de dezizolat care merge acceptabil.
Cel mai bine e sa faci niste exercitii separat pe o priza nemontata cu niste bucati taiate de conductori "orbi" (necuplati in perete).
Dupa montarea prizei si restabilirea sigurantelor, o masura ar fi sa controlezi partea ei metalica (un surub) cu creionul de tensiune. Sa nu se aprinda beculetul.
Sint dupa cum vezi o serie de momente simple dar care cer deprinderi practice (nu au de-a face cu sexul persoanei).
Mi se pare cam nasol ca te apuci de schimbat prize doar dupa instructiuni din auzite. Prima data trebuia sa te asiste cineva.
Cu cit vei deveni mai indeminatica cu cit vei fi si tentata sa risti mai mult.
Eu (nu sint electrician, dar am montat acasa de toate) am riscat citeodata si am montat prize fara sa decuplez tensiunea. Din prostie si ca sa nu ma siciie la cap cei din casa cu "Mai ai mult!?".
Nu risca nimic. Am pe cineva apropiat care a terminat asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Marin_Preda_1949):

In locasul ei. de ce toti electricienii sunt spiritisti? si tu ai citit platon?

NOname
| NOname explică (pentru ALGator):

Mersi de sfaturi.

| Marin_Preda_1949 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Totul in lume tinde sa ocupe un loc conform naturii sale..." Si sufletul are locasul lui, nu-i asa!?
Nu stiu, nici daca sunt, nici daca nu sunt..., daca sunt este, probabil, ca munca lor se leaga de un fenomen fizic (electricitatea - curentul electric) care nu se vede, dar exista si, pentru a-i percepe existenta, este nevoie de atingere fizica, uneori mortala! Despre Platon... "si tu Brutus"!?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Marin_Preda_1949):

Incantator. nu ca tine. pe la clasa a saptea citeam cate o pagina pe zi din snobism, aveam un fel de instinct usuratic care se oprea imediat ce vedea ariditatea stilului

| relian a răspuns:

Cea mai buna metoda este sa inchizi curentul electric in casa, asta o faci ziua si apoi daca stii a folosi o surulubelnita schimbi ce vrei foarte simplu, pentru ca deja ai ceva existent, deci legi la noua priza sau intrerupator firele cum sint la cea existenta, asta e tot.Mai simplu de atit nici ca se poate, nu trebuie sa deduci nimic, nici sa banui ori mai stiu eu ce altceva.Stecherele te asigur ca nu ai invatat ci doar ai vazut cum sint legate cele vechi si ai legat si tu la fel.Deci nu ai intuit nimic nici logic. Oricum spor la treaba, dar nu uita sa inchzi sigurantele, sau siguranta principala.

Răspuns utilizator avertizat
NOname
| NOname explică (pentru remus1007):

Mulţumesc frumos. happy

| InVisible99 a răspuns:

1.trebuie oprit curentul de la sigurantele din casa ca sa NU ai curent pe ele ca dupa ramai ranjita langa intrerupator laughing
2. e bine sa ai o surubelnita cu cap iluminator ca sa incerci firele din perete daca mai au curent, daca au e grav
3. la intrerupatoare trebuie prinse acele fire negre care ies din perete in spatiile specifice(le observi ca trebuie sa le fixezi cu surubelnita prin niste suruburi)
4. e foarte meticulos procesul si enervant

Si la prize nu stiu

| NyctophobicGhost a răspuns (pentru NOname):

L-ai sfintit? apartamentul dupa renovare...
straight face

NOname
| NOname explică (pentru NyctophobicGhost):

Încerci să faci un ban? laughing

| NyctophobicGhost a răspuns (pentru NOname):

Pai sa nu patesti ceva in el, zic.
Dupa ce am dat cu agheasma, multe locuinte acum nici nu mai sunt incuiate, nu se mai monteaza gratii la geam.
Faci cum vrei, ne ajutam reciproc, dar hai ca a venit halloween-ul si vreau sa ma imbrac in talhar.Sau sa ma duc asa in hainele mele? Nu prea am buget.Astept!

NOname
| NOname explică (pentru NyctophobicGhost):

E o ţinută de tălhar ideală. Una mai bună nici că se putea. Poate doar Daniel ţi-o ia înainte.hee hee

| millyca a răspuns:

De câți români este nevoie ca să schimbe un bec? De toți. Unul îl schimbă, iar restul dezbat conceptele.

| PrunaPătrată a răspuns (pentru millyca):

The truth has been spoken!