| alextomaiesmecher a întrebat:

Citeam de curiozitate, pe o doza de Ursus Cooler si am dat peste urmatoarea informatie, produsul sustine ca are per 100ml/24kcal, nu inteleg cum poate avea 24.000 calorii.Va rog lamuriti-ma. Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Este vorba de interpretarea gresita a caloriei de catre tine, atat tot, 24kcal in cazul expus de tine reprezinta fix 24 calorii la 100 ml;)

"Ce sunt caloriile?

Din punct de vedere stiintific, caloriile sunt o masura a energiei. Putem diferentia doua tipuri de calorii: caloriile „mici" (cal) si caloriile „mari" (Cal sau kcal).

Caloriile „mici" estimeaza cantitatea de energie necesara pentru a creste temperatura la fiecare gram de apa consumat cu un grad Celsius.
Caloriile „mari", cunoscute si sub numele de kilograme de calorii sau kilocalorii (kcal), sunt mai populare in randul persoanelor preocupate de dieta si sanatate si se refera la caloriile din alimente (1).

Caloriile „mari" sunt echivalente cu 1000 de calorii „mici" (o kilocalorie).

Aportul caloric zilnic are o mare importanta pentru sanatatea unei persoane. Caloriile din alimente furnizeaza corpului nostru energia necesara pentru a sustine o viata sanatoasa."

https://www.drmax.ro/articole/caloriile-ce-sunt-cum-se-calculeaza

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Caloria e termenul simplificat care face referință la 1kcal care e de fapt măsură corecta a energiei data de alimente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kcal o însemna 1000 de calorii? Adică 24 kcal să însemne 24000 de calorii? Hmm, ciudat, e ceva conspirație la mijloc.