| WhatABeautifulDay a întrebat:

Convolvulus arvensis ("Volbura" sau "Rochița rândunicii") este comestibilă?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Da, e plantă medicinală. Cel mai bun laxativ natural.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Este comestibila,dar pentru animale laughing nu stiu daca tu mananci iarba,daca maninci este buna. Porcii manainca daca le dai, le place mult.
De ceaiuri nu am auzit, desi ne invada volbura acasalaughing nu am auzit macar ca cineva sa fi facut ceai din volbura. Ceairi se fac din musetel, tei, menta, din volbura cine stie poate astia cu etnobotanicele lor sa foloseasca seminte laughing la fel din ce stiu semintele de zolrele sunt halucinogene laughing daca le consumi o sa spui ca esti in alta galaxie laughing nu stiu de seintele de volbura de au ceva efecte asemanatoare.Dar pdata ce nu vezi volbura la magazine sigur nu se consuma.
Hai sa spun eu ce se consuma si nu e la magazine.Susai daca ai auzit, ala este bun, dar cred ca susaiul este de fapt ceva stramos cu salata, cred nu-s sigur.Deci daca vrei sa consumi ceva susaiul este f bun si o sal gasesti acum primavara.
Volbura sa fie planta medicinala nu am auzit, de cultivat nici vorba, asta sigur.Acm ca unia spun ca ar fi planta medicinala tot ce se poate, dar eu cultura de volbura nu am vazut.
Ce citesc unia pe net sunt parerile unora, nicidecum a specilistilor, nici vorba de cultura de volbura, sau ca ar face bine organismului.Chestia asta cu ceaiuri si alte povesi sunt chestii populare.Cum mai sunt si radacinile de brusture laughing vedeam matusile mele mergeau si scoteau radacini de brusture sa se spele pe cap laughing te minunezi si alta nu.
Sa stii ceva.Plantele astea care is invazive, care cresc oriunde si oricand nu prea au cine stie ce multe utilizari, cel putin deocamdata.De fapt ele sunt mai simple, nu-s asa complicate, cauza pentru care is foarte rezistente la mai orice, cu cat mai simple cu atata mai eficace sunt in lupta pe supravieturire.Din pacate si vorbura face parte din categoria asta multa si oriunde laughing planta care sufoca orice laughing aduce mari pagube culturilor agricole.
Gata ca te plictisesc.Am vazut deja raspunsuri pe aici academice happy0 is luate exact de pe net exact cum ma asteptam, chestii luate de pe net, nimic stiintific, nimic cum sa le zic nimic dovedit.

| LPCTSTR a răspuns:

Din cate stiu se fac ceaiuri din ea, nu cred ca este comestibila.