| gabi659 a întrebat:

Cu ce aparat de sudura pot suda inox Mig, mag, tig ca nu ma prea pricep?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aparatul de sudura este acelasi, electrozii sunt diferiti pentru fiecare material in parte, de regula trebuie sa fie din acelasi material.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca nu te pricepi nu te baga ca este periculos poate exploda te poti arde te poti curenta, cheama pe cineva care cu asa ceva se ocupă toata ziua si stie exact.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Există și electrozi clasici de inox (MMA).
Cred că există și sârmă de inox pentru MIG, dar nu sunt sigur. Ar trebui minim gaz CO-Argon la el, ideal argon simplu.
Cu TIG/WIG se sudează cel mai bine inoxul, dar la fel, trebuie gaz cu argon.

| gabi659 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Trebuie neaparat gaz?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru gabi659):

La mig și tig, da.
La electrod (MMA), nu.

| gabi659 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Oare e ok sa sudez evacuarea de inox cu electrod de inox si aparatul de sudura clasic al lui bunicu happy?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru gabi659):

Da, e ok. Să te îmbraci bine, că sar multe scântei de la inox.

| johnnny123 a răspuns:

Tocmai d'aia există cursuri de sudori, iar sudorii sunt extrem de căutați. Pentru că ai nevoie de pregătire ca să faci asta.

Iar dacă nu ai pregătire, cel mai recomandat ar fi să te ții departe de aparatele de sudură.