| Dorin97 a întrebat:

Salllut TPU! Am si eu o problema: am un aparat de sudura vechi de 20 de ani si sudeaza prea puternic nu pot suda nimic are 2 iesiri una este foarte tare(cand am incercat sa sudez cu aia am facut o gaura intr-o sina de tren) si una mai slabuta dar si ea este destul de tare, ma intreb daca nu exista un aparat sa slabesc amperi de la aparat ca sa nu mai sudeze asa de tare. Funda! P. S.:nu ma pricep foarte bine in electronica!

Răspuns Câştigător
| Reparatoru a răspuns:

Se poate face unele modificari dar trebuie rebobinat secundaru,sau poti sai pui diode de amperaj mare,le poti gasi pe la anumite utilaje,triodine sau pe la CFR, atunci ii mai scade din putere, si poti suda cam orce metal.ok bafta

2 răspunsuri:
| razvanel112 a răspuns:

Incearca sa iti cumperi un aparat nou de sudura. http://www.generatoaresiutilaje.ro/aparate-sudura-c46

| valy91 a răspuns:

Schimbi cablurile! in loc de masa pui clestele deoarece minus are intensitatea mai mica decat plus si e cam cusuta cu ata alba faza cu sina de tren sau miscate mai repede cu electrodu si u