| andrei28743 a întrebat:

Cu ce izolezi un pod pentru a-l face locuibil cât de cât? Merge vata bazaltică apoi acoperit cu ghips carton plus glet peste? Iar ca sa faci 2 camere facem din el putem face un perete despărțitori din ghips carton pe structura de metal?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ca sa fie locuibil, trebuue sa indeplineasca un minimum de conditii. Prina este ca acoperisul xa fie perfect etans, ceea ce presupune astereala si folie sub tigla.
Daca totul este etans, se poate izola cu vata minerala, bazaltica sau de sticla, nu conteaza. Important e sa izolezi cu grosimea maxima posibila.
Apoi se profilează, se pune iar vata, bariera de vapori, rigips.

| NLS a răspuns:

Vata bazaltica e ok, e mai densa decat vata de sticla, si izoleaza si fonic destul de bine (in plus e si ignifuga, deci 3 iepuri dintr-o lovitura).
Ideea e sa folosesti suluri de vata mai groasa, daca vrei sa stai si iarna acolo si sa nu platesti incalzire aiurea.

Podul are deja folie aplicata pe interior?
Daca nu, trebuie sa te gandesti si la asta.
Folie anticondens Bilka 95 g/mp, 3 straturi, 1.5 x 50 m, 75 mp --193 RON/rola

Atata timp cat respectivul pod sta in picioare, bineinteles ca poti sa il desparti cum doresti cu profile metalice (structura pentru Rigips), fara sa te gandesti la rezistenta/structura.

Sfat: nu gauri si nu fa decupaje de nici un fel in lemnarie.
Sfat 2: aplica o solutie ignifuga pe lemnarie inainte, si foloseste materiale/produse de calitate pentru firele de electricitate si prize (cablurile trase preferabil prin tub metalic).

Daca vata bazaltica e caserata sau sul e mai putin important, dar la grosime nu e bine sa te zgarcesti.
Cea de 100mm e minimul recomandat.
1000 x 600 x 100 mm --- 31 RON m2