| Ohîi_Laurentiu_1969 a întrebat:

Cu ce material pot tencui un perete de bca si caramida Poroterm inainte de placare cu polistiren?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Tencuiala nu este necesara in cazul in care pui polistiren. Dar daca tu vrei asa, poti folosi un mortar preparat de tine sau unul cumparat, la sac, de exemplu Multibat.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu trebuie tencuit. Dai cu amorsa si apoi cu adeziv pentru sisteme de izolatie termica lipesti placile de poliester si apoi le prinzi in holsuruburi. Peste poliester pui plasa si tencuiesti.

| relian a răspuns:

Nimic,lipesti sau prinzi polistirenu ala exact peste peretele ala asa cum e,n-are rost sa bagi bani aiurea. Tencuiala no dai peste polistiren nici sub,no dai nicaeri,nu tencui pereti la interior cu ciment ca o sa fie peretii reci,pune rigips peste acel polistiren nu tencuiala, prinde profile si baga rigips, o sa fie f bine.
Izolarea la interior este THE BEST dara sa nu bagi peste ea ciment laughing ca n-ai facut nimic, bagi rigips, asta e c ald, pe cand cimentu e rece.Aduti aminte ce am zis aici in cazul in care tencuiesti cu ciment cum zic unia sau cum o sa faci tu.Cand o sa fie iarna, faci focu, faci cald si peste noapte o sa simti cu vine raceala din pereti, o sa pui mana pe pereti indiferent ce caldura ai si o sa simti cas reci, dara reci reci nu povesti.O sa iti aduci aminte atunci.
Daca poti face o camera separat si sa pui rigips in loc de tencuiala cu ciment si atunci vei putea face comparatie, pui termometre in doua camera si vei vedea diferenta.

| KlArt a răspuns:

Gresit! Se placheaza cu polistiren (pe exterior, desigur), cu ajutorul diblurilor speciale (zise, popular, 'ciuperci'), apoi se aplica un strat subtire de masa de spaclu(adeziv pentru polistiren), plasa, alta masa de spaclu, tinci de exterior. Placarea cu polistiren se face direct pe peretele suport, prinse cu cate 5 dibluri fiecare placa! ( cate unul pe colț si unul pe centru). Daca aplici tencuiala inainte de placare, se va crea condens intre zid si polistiren, iar acesta din urma, se va desprinde cu timpul. Atentie! Placarea se face direct pe zid; fara nici o picatura de adeziv (gen mamaligi).