| MariusDaniel1112 a întrebat:

Buna seara!
Are cineva o recomandare pentru izolarea exterioara a casei, precizez ca am caramida Poroterm 25 N F, mă intereseaza ce firma sa aleg pentru polistirenul expandat.

Răspuns Câştigător
| carevaescu a răspuns:

Polistiren extrudat este mai durabil, dar mai scump.
Daca alegi polistiren expandat, alege o densitate mai mare, intre eps80-120.
Nu conteaza neaparat firma producatoare de polistiren. Alege un produs romanesc. Conteaza mult mai mult sa fie acoperit cu o tencuiala de calitate inalta, rezistenta la coroziune mecanica si hidroizolanta.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

NU monta polistirena, inflamabila!
Monteaza izolatie din TUFA VULCANICA de grosime cel putin 10cm! In plus, este si mai durabila decat polistirena.
Chiar daca este mai costisitor decat polistirenul, diferenta se raburseaza lejer in mai putin de 5 ani.

| regis a răspuns (pentru Bula):

Si unde gasesti asa ceva? Si cum se rambursează diferența?

| darrio2007 a răspuns:

Nu crezi ca era bine sa ne informezi si in ce localitate te afli?
Că țara e destul de mare.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Nu te lua după relian. El nu stie sa faca diferenta intre polistiren normal si expandat.

| relian a răspuns:

Foloseste polistiren normal,nu expandat.
Ce vrei tu e mai scump si mai slsb izolator ca cel normal.
Avantajul este ca e msi dur, dar la pereti nu vad sa fie avantaj,nu mergi pe el.

Toate polistiren,is la fel,ma refer ca si brand, poti folosi orice brand.
Referitor la recomandare, nu-ti recomand sa izolezi la exterior, iti recomand izolare la interior, dar cu rigips la final, nimic tencuiala de ciment.
Pereti si tavsne ls fel.

| relian a răspuns:

Spune-i lui Dario ca maninca rahat, de ala cu cacao. Daca e curios, ori pentru cine e curios, ii arat de la fabrica cit izoleaza polistirenu normal, cit izoleaza ala expandat, ori extrudat.

Unia asa se baga in sama sa faca prezenta.

Fii atent aici ce spune manufactorul de materiale izolatoare termice.
-Polistiren normal 4-5.5 R /inch
-Polistiren expandat sau EPS 4 R/inch
-Polistiren extrudat sau XPS 5R/inch

Cu cit cifra este mai mare, cu atit izoleaza mai bine.Ca urmare Polistirenul expandat ce vrei tu sa pui, izoleaza cit ala normal, ori ala chiar mai mult, ajunge si la 5.5, banui ca depinde cit de bine este fabricat.

Daca vrei iti dau si link, sa nu zici cas de la mine.
Dario, eu nu stiu sa fac diferenta, stie el laughing baba si mitraliera.Gindeste ce se foloseste la boilere, la frigidere, polistiren normal.
Daca era mai bun ala expandat fi sigur ca foloseau de ala. Daria da din clanta sa nu taca, in general e doar gura de el, daca ceri sa iti arate, spune ca nu sta el sa iti arate tie, dar timp sa bate toba are, ori sa se ia cu alti, ori sa raspunda celor care raspund.