| daniela_mircea a întrebat:

Cu ce se curata mobila din lemn de fag?

Răspuns Câştigător
| Delia 75 a răspuns:

Eu folosesc PROCLA
PROCLAR curata si protejeaza suprafetele din lemn.

Utilizare : Se aplica pe suprafetele articolelor de mobila prin pulverizare si apoi acestea se sterg cu o laveta moale pentru indepartarea murdariei si lustruire.

2 răspunsuri:
| DenissaDeea a răspuns:

Cu spray special de mobila sau gel de mobila. curata foarte bine si lasa un miros placut...

| Calin_Pop_1977 a răspuns:

Lemnul nu ajungi sa il cureti decit daca razuiesti vopseaua sau lacul. Aceasta operatiune se face prin raschetare pentru lac sau ardere cu lampa de gaz pentru vopsea de ulei. Daca vrei sa cureti lacul, in caz ca folosesti produse pe baza de silicon, nu vei mai putea reconditiona mobila de masiv, pentru ca siliconul va trece prin lac, se va impregna in lemn si nu va permite sa prinda ulterior nici un produs pe baza de solvent petrolier sau apa.