| Darkshadoww a întrebat:

Cu ce se curata urmele de lavabila uscata de pe parchet?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Oțet si apa. Un sfert otet restul apa, pana la 1 kg. Dai cu carpa pe zona murdara, lasi 1-2 minute si apoi stergi iar. Poti folosi un burete de spalat vase nou si freci cu partea cu pâsla.

| sierra1 a răspuns:

Apă caldă + burete + mișcări repetate din mânuță

| Frank51 a răspuns:

Metilciclopentan.

| Vântulalb a răspuns:

Cu apa, mama, cu apa. Ca de aia se numeste "lavabila", adica "poate fi spalat". E var lavabil, dar voi le prescurtati pana acolo ca nu mai stiti ce este.
Vezi ce spune Darrio, ca e bine.

| cristi202 a răspuns (pentru Vântulalb):

E "lavabila" pentru ca, odata aplicata pe perete, se poate spala, se poate curata cu apa. Deci dupa uscare, desi se combina cu apa la aplicare, ca si vopselele acrilice, devine imuna la apa, incit poti spala pereti cu apa, si ea sa nu fie afectata. O lavabila proasta, care se ia de pe pereti cand ii speli, se ia cu apa, una buna, nu, chiar deloc. Incearca Sto, Caparol, sau orice lavabila de firma serioasa (chiar si Sporul nostru al romanilor, desi calitativ e mai slab, e greu de curatat doar cu apa), si eu te felicit daca o cureti de pe parchet cu apa. Dupa uscare, se curata doar mecanic. De aceea, eu cand lucrez cu o lavabila buna, am grija sa nu stropesc deloc, iar daca chiar o fac, imediat sa curat, altfel, dupa aceea devine mult mai dificil.

| Vântulalb a răspuns (pentru cristi202):

Merci.
Aici este greseala. Am vazut lavabila care "se spala" cu apa, la cineva in Targoviste. Eu la mine nu am avut nevoie sa incerc.

| iulia0514 a răspuns:

Apa calda cu detergent pentru parchet și un burete sau laveta freci bine și după ștergi cu o laveta uscata pentru a nu rămâne urme!

| nukeyly a răspuns:

Pui apa o lasi si in timp ~10+ minute se inmoaie apoi freco mego
Wd 40 ala iar curata multe, daca nu ai multi mp.
Wd 40 pus pe orice eticheta se inprecneaza in cateva minute si o dezlipesi super usar fara urma de adeziv pe suprafata
Wd 40 mai curata de pe degete si unele vopsele sau ulei negru de motor si nu usca pielea ca diluantul de exemplu.

Cand lucri cu lavabil daca dai un mop pe jos sa fie umed/ud suprafata, e cal mai rapid sa cureti pe loc, si la multi li lene sa intinda o folie tapana pe jos iar dupa pierd eoni sa curete.

| NuCitescNotificari a răspuns:

Cu multa grija

| Scorillo a răspuns:

Apa, mop si mult efort