Întrebare recomandată | flo_2367 a întrebat:

Cum as putea sa redau luciul unor baterii de chiuveta, afectate de calcar, dar si de o solutie chiar cu acest scop, de redare a luciului?

Va Multumesc, Florentina.

9 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Http://casa.acasa.ro/......65190.html
http://articole.famouswhy.ro/......ospodarie/

In comert gasesti Cilit pentru asa ceva.

| Zazu a răspuns:

Exista produse de foarte buna calitate facute de Calgon, ceva mai scumpe, dar sunt cele mai bune. Otetul, zeama de lamaie nu au efectul scontat decat la lucruri care sunt afectate foarte putin de calcarul din apa. Daca inoxul nu este de calitate si a fost afectat de catre calcar, luciul nu mai poate reveni la normal.In general luciul se da dupa ce folosesti solutia de curatare, speli cu apa si apoi usuci bine cu o tesatura de bumbac.Sunt solutii uleioase pentru a da luciu la inox, numai ca nu se folosesc la inoxul din baie, ci doar pentru frigidere sau mese profesionale din inox

| VadTot a răspuns:

Pai vezi ca se gasesc orin super market tot felul de produse! Pe Etichetele respective se pot vedea. Bateriile de la chiuveta smd ok?
Succes! Dar acel calcar cred ca se ia si cu apa calda si detergent cu o periuta si cu multa insistenta!

| skama18 a răspuns:

Fierbe otet cu apa intr-un vas mai mare si lasa robinetul in acel vad o ora si dispare calcarul

| prisacarul56 a răspuns:

Cea mai simpla solutie:pui pasta de dinti pe o periuta pe care nu o mai folosesti si freci cu nadejde.Sa vezi cat de frumos revine luciul.

| silvius162003 a răspuns:

Buna Florentina,

Eu am avut rezultate foarte bune cu L.O.C Metal Cleaner, poti vedea descrierea aici:
http://www.amway.ro/......amway-home
si un video cu rezultatele aici:
http://www.youtube.com/watch?v=y0P5QXiK2Ok&NR=1
Pentru mai multe detalii sau un demo live, ma poti contacta pe mail: silviu_office@yahoo.com sau pe skype silviu_office.

| Apache2605 a răspuns:

Buna!
Eu folosesc o solutie de la Lidl - este din gama "W", este intr-un recipient roz. Sunt multumita! Si nici nu costa mult; in jur de 6 lei. :*