| irina40 a întrebat:

Cum dispare mai repede mirosul de mobila noua?

Răspuns Câştigător
| rael a răspuns:

Mirosul de mobila lacuita si noua dispare atunci cand se pun pe rafturi vase cu lapte luat de pe foc si se inchid usile sau sertarele sau incearca sa pulverizezi niste otet in dulapuri (mirosul de otet va disparea destul de repede )
Cred ca nu e lipsit de interes pentru. tine sa citesti si articolasul de mai jos ( din Evenimentul ):

AVERTISMENT. Poluarea din locuinţă vă poate îmbolnăvi, arată publicaţia „Health Day".

Dacă în casă miroase a mobilă nouă, a parchet proaspăt şi pereţi vopsiţi de curând, acesta poate fi un semn că se degajă formaaldehidă şi polimeri de stiren, substanţe deosebit de alergene şi cancerigene. Reacţiile imediate vor fi dureri de cap, de gât şi ameţeală. Studiile includ şi depresia printre afecţiunile de care puteţi suferi din cauza acestor compuşi. Sfatul medicilor este să vă cumpăraţi mobilier realizat fără compuşi volatili organici şi covoare din fibre naturale.

3 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Aeriseste casa cat mai des! Intre aerisiri foloseste Glade Sense & Spray! Mirosul va disparea treptat in cateva zile.

| monicaclaudia a răspuns:

Ei e prima data ce aud ca cuiva nu ii place mirosul de lemn )) :daca e miros de lemn si nu de althceva ( prdusele cu care a fost tratat sau lipit )
deci sfatul meu ar fi. 1 l de apa si citeva picuri d alcool denaturat )
si daca nu cu orice tip de pronto ulei. de mobila

| MihaiA a răspuns:

De ce vrei sa dispara? Lasa draga cand vin vecinii la tine sa simta ca ai mobila noua big grin laughing Lasand gluma la o parte, incearca cu Glade micro spray, sau de ce nu spray`uri din alea cu miros frumos, betisoare parfumate, zorzonele din alea decorative frumos mirositoare. Sau roaga-l pe sotzu` ( in caz ca esti casatorita ) sa fumeze 2 3 zile in casa laughing