| alexionut1000202 a întrebat:

Strabunicul detinea 8 hectare pamant, in 1991, in baza legii 18/1991 a depus cerere pentru reimproprietarire si automat emiterea titlului de proprietate pe respectivul teren.
A primit adeverinta :" adeverinta care adevereste ca numitului... i s-a stabilit dreptul de proprietate pentru 8ha, teren prevazut in tabel anexa nr. X, la pozitia nr. X, care serveste pana la eliberarea titlului".
Acesta a decedat in 1994, prin testament a lasat terenul tatalui meu (decedat in momentul de fata).
Avand in vedere adeverinta, am mers la primarie pentru a vedea daca gasesc titlul de proprietate (sau o copie) si mi s-a spus ca titlul nu a fost emis.
Intrucat nu cunosc locatia terenurilor, tot la primarie am intrebat daca putem identifica terenurile strabunicului (gandindu-ma ca exista un tabel cu ele) si mi s-a spus ca nu se pot identifica prin acte, decat daca gasesc un om mai batran care sa mi le arate fizic (deplasandu-ne la teren) dupa care sa le treaca in rezerva iar apoi sa facem titlul de proprietate (asta in cazul in care nu sunt alti oameni intabulati pe parcelele respective).
Dat fiind faptul ca strabunicul a depus niste acte in 1991, pentru reimproprietarire, PRESUPUN CA UNDEVA EXISTA UN TABEL CU TOATE TERENURILE si coordonatele.
Mentionez ca detin extrase cf din 1991 in care scrie nr topografic, nr cf, dar angajatii primariei au spus ca sunt vechi si nu ne putem lua dupa acestea.
Intrebarile ar fi :
1. credeti ca exista o solutie sa gasesc terenurile(harta, coordonate) la ancpi sau cadastru, carte funciara? Sau poate chiar la primarie?
2. credeti ca exista posibilitatea ca titlul sa nu fi trecut pe la primarie? Si sa fie necesar ca il caut la alte institutii?
3. in privinta succesiunii, inca nu a fost facuta, sa astept pana se rezolva ceva cu terenul sau sa o fac inainte de aceasta?
O sa iau legatura si cu un notar dar daca stiti detalii, cat m-ar costa, ce acte trebuie facute ca terenul (validarea pentru teren) sa ajunga pe numele meu (urmasilor tatalui decedat)
Daca aveti completari, le primesc cu drag, multumesc anticipat

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca detii extrase CF, atunci este (relativ) simplu:
Mergi cu acel extras (in copie) si depui o cerere pentru eliberarea unui extras CF individual si colectiv, pe baza lui (numar CF si numar TOPO).
In extrasul ce-l vei primi va figura ultimul proprietar intabulat, precum si eventualele sarcini.
Pe baza extrasului CF (daca este favorabil voua) puteti porni procedura de succesiune, la un notar.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mentionez ca detin extrase cf din 1991 in care scrie nr topografic, nr cf, dar angajatii primariei au spus ca sunt vechi si nu ne putem lua dupa acestea.
Ce înseamnă că sunt vechi? Aiureală.
Dacă există un extras CF, adică un extras, adică o copie după Cartea Funciară, atunci această copie, acest certificat a fost făvut după un registru special numit Carte Funciară sau cadastru, iar acesta nu se învechesțe.
Dar, dacă un titlu de propietate nu a fost emis, iar acesta după emisiune nu a fost înregistrat în CF. nu ai ce să cauți acolo.
... a primit adeverința... După ce a primit-o. ce a făcut cu ea? Nimic? Dacă nu a făcut nimic, nu a avut nimic, iar tu nu ai ce moșteni. Un înscris din CF se poate moșteni, dar această adeverință nu te poate scoate pe tine moștenitor. Un notar nu se bagă să rezolve asta. La el mergi cu acte, nu să le creeze el. Astfel, în raport cu această adeverință, dacă ea există și este în posesia ta, mergi la un avocat, plătești cât îți cere, ca să transfome el cu ajutorul legilor pe care el le știe, această adeverință într-o moșteenire a ta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai poti face nimic, cînd traiau ei atunci trebuiau facute actele, strabunicul tau a facut testament prin care i-a lasat tatalui tau terenurile, de ce nuy sa ocupat tatal tau cînd a trait sa legalizeze testamentul sa caute terenurile sa obtina actele necesare, acum tu cauti acul in carul cu fîn, fa succesiune daca tot a murit tatal tau, mama ta traieste? Ca ea va mostenii jumatate din averea tatalui tau si voi, dar trebuie sa ai bani de avocat de succesiune milioane de lei ca toate sau scumpit, actele la notar costă legalizarile costă deci ai bani de succesiune ca asta trebuie sa o faci acum.

| relian a răspuns:

Nu ai act,bunicatu a lalaito,taicatu la fel,terenul ala sigur a fost dat altcuiva de tilharii de la primarie.
Ei acum iti spun tie sa aduci nu stiu ce coleg sau om de seama lui bunicatu care sa stie despre terenul vostru,au cerut asta stiind ca nu mai exista nimeni,niste tilhari.

Dar tu ai actul respectiv,chiar de este vechi este un act legal,emis chiar de primarie,deci eu zic sa mergi mai sus de ei,ori te mai duci odata si le spui sa iti faca titlu de proprietate,sa iti dea terenul respectiv de unde stiu,pentru ca terenul ala exista,este al vostru.

Daca o lalaie si o sa zica ca ei nu pot sa faca nimic,le spui ca mergi la un avocat,apoi asta o sa si faci,cauta un avocat, notarul nu te poate ajuta, decat doar cu ceva informatii ce sa faci, unde sa mergi.
Dar e bun sa consulti si un notar, ai grija de actul ala cel ai nu il da la nimeni, eventual fa ceva copii sa le arati la mai stiu eu cui.

Nu inteleg ce ati facut voi pana la data asta timp de atitia ani is 30 de ani frate,terenul ala cine la folosit?
Tu iti dai seama ce ai putea face,asta daca sar baga un avocat bun? Bine ca in RO si cu delasarea voastra,adica voi nu ati mers sa faceti titlu,nu stiu ce o sa faci, dar o sa fie foarte greu, asta stiu sigur.

Dar nu te lasa, tilharii trebuiesc sa iti dea terenul inapoi, care este de fapt al vostru, al bunicului tau.
Pe de alta parte sincer poate ca nici nu meritati acel teren laughing pai cum dracu 3 generatii la rind nu ati fost in stare sa faceti un titlu,asta spune destule despre cit de interesati ati fost.
Deci spune la primarie ca o sa iti iei avocat,apoi vezi ce or sa zica.

Daca nu vor sa te rezolve, mergi la notar, vezi ce sfaturi o sa iti dea, consultatia este gratis, deci daca nu faci nimic, doara consultatie este gratis.
Notaru poate so mai fi intilnit cu situatii asemanatoare si stie ce sfat sa iti dea.
Bafta