| cripistinna a întrebat:

Cum pot decora ieftin o camera de adolescent? Ceva facut manual sau peretii, in afara de postere. E cam goala si e roz, cu mobila destul de urata(stil vechi).

Răspuns Câştigător
| criss:) a răspuns:

Poti sa ii pictezi, cineva din familie si a facut fluturi deasupra patului, sau un evantai maaare, un colaj despre tine sau alte subiecte...eu sincer mi-as agata pe o placa toti cerceii si bijuteriile mele in camera sa se vada averea mea de plastic si alte metalelaughingcu toate ca ar spune parintii ca am innebunithappyhee hee sa o stropesti cu vopsea de pereti(suna ciudat dar cred ca arata fain)
daca camera ti se pare goala poti sa mai adaugi un corp de mobila cu oglinda si sertare une sa iti machiajele, sa pui ca si un fel de cuie lungi pe care sa iti asezi bijuteriile, pe langa oglinda sa pui puf albastru si roz si asa o sa dai si o nuanta mai feminina camerei.bafta!

9 răspunsuri:
| DiannaDi a răspuns:

Poti sa iti cumperi stelute pentru tavan, si noaptea sunt fosforescente:X:X arata superb! fa-ti o mica biblioteca, pune poze cu tine in rame. fa-ti ceva raft pe pereti din 2-3 etaje(politze) si il umpli cu pafrumuri. ceva jucarii de plus. bibelouri!
succes

:*

| Ancutsa a răspuns:

Buna!:*
Pai. daca nu-ti place cu postere, ai putea sa scoti niste poze cu tine recente sau de cand erai si mai micuta, cu prietenul tau, prietenii tai. Daca te lasa ai tai, ai putea sa iti colorezi cu acoarele mainele si sa faci amprente pe pereti blushing. Daca ai conditii, ai putea sa-ti pui tot tavanul cu oglinzi iar cand stai in pat sa te vezi de sus, faci poze. love struck poti ruga o prietena de a ta!
Succes! [ sper ca nu ti-am dat niste ideei prostesti, asta mi-a venit in minte ].

| undercovergirl a răspuns:

Nu te intrista daca mobila din camera ta este un stil mai vechi. Poti sa-i redai aspectul folosind un strat de vopsea sau o rola de folie autocolanta. Parintii te pot ajuta sa schimbi de exemplu manerele si sa pui altele mai noi, sau ce crezi tu ca ai vrea sa schimbi la mobilier. Orice se poate reinventa, in special acum in perioada de criza cu care ne confruntam. Daca ai timp la dispozitie si ajutor din partea alor tai puneti-va la treaba, eu va trimit un link care sper sa fie de ajutor :
http://casa-gradina.acasa.ro/......vechi.html
Poti monta pe usa dulapului ( in cazul in care ai ) o oglinda mare, este un accesoriu important atat pentru tine cat si pentru a creea iluzia de luminozitate si spatiu. De asemenea poti investii in perdele din voal, cateva pernute decorative ( pe care le poti face si tu acasa daca ai o masina de cusut sub atenta supraveghere a mamei ), o veioza si cam atat. Camera ta e gata si arata si cool. Spor la treaba! :)
http://www.dormitoare.org/dormitor-adolescenti/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa aplici hartie de tapitat pe anumite particele ale fiecarei piese din mobila ta, este la moda acum chiar cu decupaje din reviste sau ziare - adica o usa de la dulap intr-o culoare, alta usa in alta culoare, etc.
usa camerei la fel
iti trebuie doua ghivece de flori, sunt la moda cactusii deoarece nu consuma apa multa
fiecare raft il poti imbraca in hartii colorate sau in materiale colorate
peretele pe care este si geamul il poti picta cu ajutorul parintilor in alta culoare decat ceilalti trei pereti
daca ai un perete mai gol de mobile sau daca schimbi putin locul mobilelor prin casa, sau pe peretele cu geamul este foarte la moda sa faci un desen pe tot spatiul peretelui incat sa imite o biblioteca cu carti sau o continuare a geamului, niste arcade, etc.
daca ai ceva nelamuriri la explicatiile mele astept mesaj

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa-ti cumperi tempera si sa-ti faci o fresca cu ce-ti place tie. Daca nu esti chiar "expert", poti sa-ti aduci vreo 2 proetene, si cu pensule groase sa "mazgaliti" cu diverse culori. Pentru un efect mai placut, creaza o zona bine delimitata, cu scotch din hartie si aveti grija sa nu mazgaliti in jur. Scotch-ul il scoti dupa ce s-a uscat cat de cat vopseaua.
Poti reconditiona si mobila: cumperi vopseele (eventual 2 nuante) si trafaleti mici. Sau poti cu 1 nuanta si 2-3 usi de sertare sau o usa de dulap sa le caserezi cu panza, lipita cu prenadez (eu am facut asta la un dulap de la buica, e super). Poti aplica apoi manere noi (se gasesc tot felul de modele. Inalinte de vopsire, daca ai zone ciobite, le poti curata cu hartie abraziva si chitui, sau poti rotunji colturile. Poti sa-ti faci si o lampa asortata, din panza lipita pe hartie, sau bucati de parchet pe care le vopsesti si le lipesti in ce forma vrei, rabdare sa ai. Bafta si succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti cumpara reviste cu postere, sau poti face desene si la poti lipi cu scotch pe perete. Poti face niste origami ( pe google gasesti) si le poti lipi. Eu uneori mai cumpar puzzle-uri si cand le'am terminat le pun pe foaie ( le inclei) si apoi le poti pune pe pereti. Recent am facut cativa fulgusori 3Dsi am pus atze si i-am atarnat pe tavat tot cu scotch.

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Decoreaza totul manual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti decora cu niste postere cu tine