| Sonia822 a întrebat:

Cum pot desface un sigiliu de pe o cutie de cosmetice si sa il lipesc la loc, fara sa se observe? Mentionez ca sigiliul pare din acelasi material ca eticheta de la Head and Shoulders, samponul. Ceva cu fierul de calcat sau bricheta? Sau?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu poti.
A SIGILÁ ~éz tranz. (uși, seifuri, pachete etc.) A închide aplicând un sigiliu (pentru a identifica, la deschidere, integritatea).

| Sonia822 explică (pentru darrio2007):

Orice sigiliu (tip abtibild) are o metoda neconventionala prin care se poate da jos. Cu aburi cu presiune, prin pistoale speciale, etc. In cazul de fata vorbim de o cutie de cosmetice. Dar iti dau o speta personala. Am luat un laptop de la eMAG, si cand l-am desfacut era plin de lipici de la buretele de protectie. Am lasat cutia jos langa pat, cu gandul de a-l returna a 2a zi. A doua zi cand am coborat am calcat in cutie si am lasat o gaura cu calcaiul. In fine, mi-au schimbat cu greu laptopul, am primit altul, cand am ajuns acasa si am desigilat cutia, am gasit inauntru gaura de la calcaiul meu. Facusem poze inainte, gaura corespundea la milimetru. Asa ca mai lasa-ma cu explicatia de dex, ca asta s-a intamplat la un laptop happy

| darrio2007 a răspuns (pentru Sonia822):

Se pare ca ti-ai raspuns singura la intrebare.
De ce nu faci cum mi-ai explicat mie aici?

| Sonia822 explică (pentru darrio2007):

N-am pistol cu abur, ma intereseaza o alta metoda. Mai sunt, dar nu stiu cum. De aceea am si intrebat

| Denisa0954 a răspuns:

Păi n ai cum ca sa nu se observe. De aia se cheamă sigiliu

| Sonia822 explică (pentru Denisa0954):

Am intrebat pentru cei ce cunosc, nu pentru cei ce nu cunosc