| PetroTal a întrebat:

Cum pot sa scot acuarele de textile de pe o pereche de blugi?

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Baga blugii la masina de spalat si spala-i cu ariel[vanish nu isi face treaba ca lumea]

| MihaelaDart a răspuns:

De obicei acuarelele nu pateaza fibra se duc la prima spalare. Inainte de a pune la spalat pune vanish pe pata, lasa sa actioneze circa 30 min si pune in masina de spalat cu detergentul pe care il ai, in a2a casuta balsamul de rufe, ii speli la 40 de grade.

Lucrez de atatia ani cu acuarele, tempera, acrilice, uleiuri etc si daca nici o culoare nu ar fi iesit, toate ar fi fost deja compromise.

Cineva spune de ariel... ai grija cu arielul! De multe ori arielul decoloreaza hainele ori haina ramane cu diverse pete, este un detergent destul de puternic!

| DeeaBear a răspuns (pentru MihaelaDart):

Fata a spus "acuarele de textile" evident ca scopul lor este sa NU se ia la spalat. Cititi bine intrebarea inainte sa raspundeti.

| MihaelaDart a răspuns (pentru DeeaBear):

Nu sari prea mult la inaltime! Am omis textile!

| MihaelaDart a răspuns:

Ti-am citit rapid intrebarea si am omis textile. Culorile de textile ies la mai multe spalari, asta daca tu, in cazul in care ai dat la prima spalare ai sansele sa-ti iasa, daca ai aplicat dupa spalare/uscare si fierul de calcat atunci culoarea se fixeaza mai bine in fibra.

Ori o idee, pata unde ai culoarea, puneti creativitatea in miscare si deseneaza pe locul cu pricina ceva, ca sa nu-ti mai apara numai o "pata", ci macar sa fie o pictura.

Lucrez cu culori textile de ani de zile (vezi la profilul meu, blogul), cu toate daca observi din timp, o poti sterge cu o periuta si sapun si freci locul cu pricina. Pata va iesi astfel.

Oricum vestimentatia ce sunt pictate cu culori de textile si fixate la urma lor cu fierul de calcat pentru o rezistenta mai indelungata, cu spalari de apa la 30 de grade (fie masina fie de mana), au o durata in timp de circa de 3-4 ani. Cele care nu sunt fixate la cald (fierul de calcat, cu toate ca se recomanda), culorile au o "viata" mai scurta, iesind mai repede la spalare.

| TheAce a răspuns:

Poti incerca cu un detergent profesional (in unele cazuri merge si Vanish). Daca nicicum nu merge iti dau o solutie dar te avertizez ca va parea ciudata: Sa iti pui pret de o zi in congelator blugii. Stai linistita, nu vor ingheta, nu vor pati nimic. Dupa aceasta perioada sa ii pui din nou la spalat. ai 99% sanse sa mearga.

| al3e3 a răspuns:

Cu vanish...pui blugii chiar si o zi intr un recipient cu un pachet din ala mic de vanish si i lasi acolo