| Muppet a întrebat:

Cum pot sa scot petele de coca-cola de pe perete? Mentionez ca nu e dat cu var lavabil sad

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Umpleţi un vas sau un lighean pe trei sferturi cu apă călduţă şi adăugaţi una sau două linguriţe de săpun ras. Înmuiaţi buretele în apă şi stoarceţi-l bine şi apoi ştergeţi zonele mai murdare ale peretelui sau pe cele pătate. Repetaţi această operaţiune până când peretele s-a curăţat. După ce aţi curăţat cu apă toate locurile murdare, ştergeţi peretele cu o cârpă uscată. Dacă nu s-a curăţat în totalitate, ştergeţi-l din nou cu buretele şi apoi uscaţi-l cu cârpa.
Petele de vin negru de pe pereţii albi sau petele provenite de la alte băuturi alcoolice (precum şampanie) se curăţă cu o cârpă îmbibată în înălbitor diluat cu puţină apă. Se presează cu cârpa peste pată de mai multe ori şi abia apoi se şterge bine.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cumperi un rul si vopsea specifica pentru peretele tau si ii dai acolo sa se duca petele.

| DakotaRoyse a răspuns:

Varu' e greu de curăţat. Dacă ai var la îndemână, îţi sugerez să cureţi cu o cârpă cât se poate, şi să dai cu var peste. Dacă nu, doar le ştergi cu o cârpă uşor umedă şi te rogi să dispară cât mai mult, că nu prea ai ce face cu ele.