| mariazet45 a întrebat:

Cum pot scapa de cartite si coropisnite din gradina? Am pus rasaduri in gradina si mi le-au taiat coropisnitele, iar cateva au fost ridicate deasupra musuroaielor.

Răspuns Câştigător
| 44-mytel a răspuns:

Pentru combaterea coropisnitei folositi SINTOGRIL (momeli otravite), care le imprastiati printre rasaduri. Produsul il gasiti in magazinele care comercializeaza seminte si si produse fitofarmaceutice
Combaterea cartitei este greoaie, de aceea se iau masuri preventive prin aratura adinca in toamna (30 cm.) si curatirea acesteia de resturi vegetale, care de fapt constituie hrana acestora.

8 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Pentru cartitze - cumpara cateva ceasuri desteptatoare din alea ieftine le introdu intr-un recipient din plastic care se inchide ermetic, unul cite unul, si le ingroapa in musuroaie
cartitza nu suporta ticaitul
exista si otravuri la magazine fitosanitare
pentru coropisnitze- toarna intr-un vas bere si expune-o acolo unde ai observat fenomenul

| mioara a răspuns:

SE GASESTE LA MAGAZINE OTRAVA PT COROPRISNITE SE FACE CU APA SI TARATE

| mariazet45 explică:

Bere? Nu am auzit asa ceva.

| gabimaris a răspuns:

Sunt niste substante minunate pe care le gasesti la magazinul de pesticide, erbicide, insecticide etc pe care le dai in gradina atunci cand trebuie, in functie de tipul solului si de indicatiile de pe ambalaj! Cere sfatul vanzatorului si totul va fi ok! Succes!

| sebastian_2565 a răspuns:

Sunt niste aparate ce emit ultrasunete si alunga cartitele... l-am folosit si eu si da randament pe o raza destul de mare... iar contra coropisnitelor foloseste boabe de porumb tratat pe care le pui in gauri... o sa ai randament crede-ma ca am folosit si eu big grin

| debotenerte a răspuns:

Pt coropisnite ies doar seara sau dimineata cand ai udat gradina bine de tot si asa le poti distruge

| danut_7709 a răspuns:

Am gasit aici " http://www.dacay.ro/combatere-cartite.html " niste granule ce le-am bagat in gauri si ori au murit ori s-au dus la vecini!?, oricum de 3 luni nicio miscare.