Întrebare recomandată | secretlove2014 a întrebat:

Cum pot scoate petele de aracet si chit pentru lemn de pe haine? le am lasat peste noapte in apa calda si nimic plus detergent etc, stiti ceva?

Răspuns Câştigător
| Sabinutasmile a răspuns:

Pui detergent si putin clor in apa rece si le lasi 2-3 ore, apoi le clatesti tot cu apa rece. Vor iesi petele cu siguranta!

2 răspunsuri:
| xxcxxcxx a răspuns:

Poti lasa haina la inmuiat putin, o ora sau o ora si jumatate si apoi freac-o cu putin detergent sub apa calduta curganda. Ar trebui sa iasa pentru ca, in mod normal, aracetul este doar un apret mai tare. Daca nu, poti incerca cu acetona, dar aici trebuie sa pui foarte putina, imbibata pe o bucata de vata sau material moale, si tamponezi putin zona. Daca nu iese e mai bine sa nu fortezi pentru iti poti decolora haina si o poti arunca.

| Lavinutzzzaaaa a răspuns:

Eu pentru aracet am folosit acetona si a mers