| lost.in.rain a întrebat:

Cum sa remediez micile fisuri aparute in stratul de glet ce a fost aplicat peste rigips?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu am auzit sa apara astfel de fisuri altundeva decat la imbinari, iar in acest caz ori nu este bine fixat rigipsul, ori nu s-a folosit banda respectiva, ori nu s-a folosit pasta de imbinare ci glet de perete.
Pentru remediere in ultimele doua situatii, trebuie curatat cat mai bine locul (smirghel, burete abraziv sau produse similare), se aplica banda din fibra si apoi pasta de imbinare. Dupa uscare se slefuieste pana la nivel, se aplica amorsa si se rezugraveste.

7 răspunsuri:
| martha a răspuns:

Daca e dupa zugraveala, las-o balta, n-ai ce-i face, decat s-o iei de la capat. Dupa un timp te vei obisnui. Am patit-o si eu, era casa noua, am facut taraboi aiurea, la mesteri, mi-am chemat arhitectul si proiectantul, etc. Viata e frumoasa si fara pefectionisme.

| bigdady a răspuns:

Daca sunt fisuri la imbinari verifica daca s-a pus banda poti sa maresti fisura cu un spaclu si acopera cu glet

| bigdady a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune banda, sau plasa din aia ingusta, la imbinari si dai cu glet peste ea.nu mai fisureaza.banda se lipeste, are lipici.

| Dominicc a răspuns:

Cu amorsa/

| tarziu a răspuns:

Cu smirghel fin

| eugengeneu a răspuns:

Cu greu laughing