| Ionut722 a întrebat:

Ce glet se da prima mana pe rigips?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Super Rigips, care de fapt nu e un glet, ci o pasta de imbinare. Apoi o mână de glet si șlefuire.

| cristi202 a răspuns:

Eu stiu ca nu trebuie dat. Dar unii o fac. Eu nu. Si nu am avut probleme pana acum.
Daca e sa o faci, e destul o mina, spun asta caci vorbesti de prima mina, si poti sa o faci cu un glet de finisaj, poate fi CT 127.
Doar daca a fost pus rigipsul strimb ar trebui, ca sa indrepti, sa dai doua miini. Sper sa nu fii in acea situatie!

| BlogdeInstalatii a răspuns:

Stratul vizibil al placilor de gipscarton nu necesita prelucrarea prin gletuire.

Aplicarea pe rosturile de imbinare a unei paste fine de rostruri, prelucrarea fina a rosturilor, amorsarea prealabila inainte de vopsire, aplicarea primului strat de vopsea pe rosturi si ulterior pe toata suprafata pot reduce gradul de vizibilitate al imbinarilor.

Dupa primul strat de glet pe rigips( Super Rigips ) daca s-a dat bine gletul puteti aplica Saten ABS sau Ceresit CT 127.

Daca nu s-a dat bine primul strat este bine sa se dea, tot pe toata placa de rigips un strat de Ceresit CT 126 sau un strat de Saten ABS.

Gletul pe rigips, in ciuda aparentelor, se aplica mai greu si necesita mai multa atentie la aplicare fata de gletul pe pereti tencuiti.

Asta daca doriti pereti de rigips care la finalizare (zugravire-varuire) sa nu crape ori sa se vada denivelat pe imbinarile placilor de rigips.

Primul strat de glet se aplica razant cu imbinarile.
Prima mana de glet se da cu glet pasta de imbinare.

| darrio2007 a răspuns (pentru BlogdeInstalatii):

Copy- paste?

| BlogdeInstalatii a răspuns (pentru darrio2007):

Darrio, am documentat raspunsul din 3 surse, cu scopul de a raspunde la intrebare.
Multumesc pentru feedback.