| AtIr a întrebat:

Cum se citeste contorul la apa? Stam la casa si abia acum ne-am facut instalatie la apa. Am avut o scurgere la tevi si am avut 0 pe contor. Acum am 237, insa ultima cifra (7) se invarte. Se citesc toate cele 3 numere sau doar primele 2?

11 răspunsuri:
| sorinake a răspuns:

Deci ai consumat 23, 7 metri cubi de apa.
Ultima cifra nu se citeste.

| ALGator a răspuns (pentru sorinake):

Depinde. Dacă e zecimala ultima cifră atunci arată puțin altfel la culoare și în fața ei e o mica virgulă sau punct.

| sorinake a răspuns (pentru ALGator):

ALGator, ultimul se invarte in momentul in care curge apa si reprezinta o unitate 10 litri.
Dar tind sa cred ca e posibil sa difere apometrele. Pot fi mai multe tipuri.

Update: am gasit asta: https://www.roinstalatii.ro/pics/large/4623_609_prd.jpg

Arata altfel decat cele care le am eu instalate (cele instalate la mine sunt din prima generatie)

Deci e si cum spui tu.

| ALGator a răspuns (pentru sorinake):

Corect, sunt multe tipuri.

| sorinake a răspuns (pentru ALGator):

Eu eram setat pe modelele vechi ..ca mine big grin
My bad

| sorinake a răspuns (pentru ALGator):

Dar, avand in vedere ca la Atlr a specificat clar ca ultima si doar ultima cifra se invarte tind sa cred ca e corect 23, 7 metri cubi.
Adica va declara 24 de metri cubi.

Ce zici ALGator?
Sa stie si el un raspuns sigur.

| ALGator a răspuns (pentru sorinake):

Nu te contrazic. Eu sunt greu la minte. Aș fi vrut să știu cate cifre are in total pe apometru. De exemplu 5+3 ca in poza trimisă de tine.
Întrucât nu îl are de mult, ar putea fi 237 litri adică 0, 237 m3.
24 m3 e multicel.
Mă abțin.

| AtIr explică (pentru ALGator):

E posibil, pentru ca mi s-a spart o teava si la vecina s-a facut izvor. E ceva de genul 00. 0023(7)

| AtIr explică (pentru sorinake):

Nu ma prea pricep cu facturile. Sa zicem ca e 24 de metri cubi, asta inseamna ca am consumat destul de mult sau e ok?

| ALGator a răspuns (pentru AtIr):

Daca ai indica marca si modelul apometrului sau o fotografie a lui, un link, ar fi cel mai simplu ca sa nu fie vreo confuzie. sorinake a spus o parere care probabil e OK.

| sorinake a răspuns (pentru AtIr):

DACA sunt 24 de metri cubi depinde cat costa metrul cub de apa in oras. In Bucuresti spre exemplu este 3, 61 lei/ mc.