| rooxanna25 a întrebat:

Cum se citeste indexul contorul electric contor enerlux mg-230

3 răspunsuri:
| andreimrm a răspuns:

Nu cunosc modelul, e din acela vechi cu rotita aia care se invarte? daca da e simplu, de la stanga la dreapta toate mai putin ultima din dreapta, care poate fii incadrata intr-un patrat de culoare rosie, de ex : daca afiseaza 27561, indexul corect este 2756, daca este contoar cu afisaj electronic atunci indexul este numarul intreg care il afiseaza.

| rooxanna25 explică (pentru andreimrm):

Este electronic a fost schimbat recent la fostul contor tot electronic ultimele doua cifre din index erau subuntati la acesta nu stu daca ultmele 2 sau ultima este subunitate de aia intrebam contorul este produs de firma AEM.

| andreimrm a răspuns (pentru rooxanna25):

Daca ultimile 2 ar fi subunitati ar trebui sa fie delimitate prin ceva, o lliniuta, puncte ceva, daca nu, atunci se citeste numarul intreg. Tot electronic am si eu si am verificat odata kw facturati cu cei de pe contoar, lucru care il poti face si tu si aflii exact cum a fost citit, si cat.