| LaviniuA a întrebat:

Cum se compara o plita electrica de 2000 W, fata de un ochi de aragaz, in privinta puterii? Conteaza sau nu daca e pe inductie?

Ma intereseaza pentru chestii mici, de ex incalzit apa pentru cafea si ceai.
Ochiul de la aragazul meu arunca flacarile in lateral mai mult, si nu in sus. Daca pun un vas mic ca ibricul, dureaza mult pana ajunge la fierbere sad
Mersi.

10 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Fie chemi un specialist care să-ți regleze ochiul respectiv, fie pui pe ochi un disc din tablă groasă iar peste el pui ibricul.

| LaviniuA explică (pentru gabicoo):

Mda stiu, dar asa a fost de la inceput aragazul. Cred ca ar trebui inlocuit ochiul, duza si altele. Si apoi nici nu-mi place mirosul de gaz, nici caldura... fierul ala mai miroase si el daca il pun.

| MihaelaDart a răspuns:

De 14 ani de cand sunt in Grecia, aici au numai "aragaz" electric. De cand suntem la casa noastra, de vreun an ne-am reinnoit plita si cuptorul electric care suporta si partea de inductie. Se incalzesc rapid orice as pune.

| ioana748 a răspuns:

Pentru incalzit apa sunt si fierbătoare electrice, ibrice electrice..rapid si simplu.

https://www.emag.ro/......ESDBTBBBM/

| ValentinMihai78 a răspuns:

Aragazele au 4 ochiuri, 2 medii, unul mare, unul mic.
Folosiți ochiul mic pentru ibric, iar dacă nu are stabilitate, cumpărați un grătar special pentru ochi, se găsesc la magazinele de obiecte casnice.

| LaviniuA explică (pentru ValentinMihai78):

Am vazut ca sunt si ochiuri mici laughing dar fierbe greu pe ele ca-s mici. Si gratarul ridica vasul mai sus, deci incetineste fierberea.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru LaviniuA):

Total greșit! Focul va fi direct sub fundul ibricului și va fierbe repede. Ți-o spun din propria experiență de zi cu zi a mea. Punând ibricul direct pe tabla ochiului, flacăra nu va cuprinde ibricul corespunzător. Aragazul nu are nimic.
Uite, ca să nu zici că delirez, caută pe google, pe YouTube ceea ce ți-am zis!
Înălțimea de care spui e înălțimea optimă calculată și realizată de producător.

| LaviniuA explică (pentru ValentinMihai78):

O sa ma uit... dar si ochiurile mai mici tot in lateral arunca flacara.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru LaviniuA):

Da, dar în momentul în care pui o oală flacăra va atinge fundul oalei și va încălzi conținutul! Flacăra este în lateral datorită capacului de pe ochi. Ia capacul și flacăra va fi verticală!

| Dragobeta a răspuns:

Nu e mai bine sa reglezi ochiul aragazului? Cheama un instalator de gaz daca e vorba de duze.
Am inteles de la altii ca pentru plita cu inductie ai nevoie de vase speciale.