| dumitran a întrebat:

Cum se curata masina de spalat astfel incat sa nu mai miroasa urat inauntru?

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Hmm, nu sunt sigur ca as pune otet inauntru. La frigider merge ca e plastic, dar pe unde mai ai si metale... Veti spune ca e inox, dar cum nimic nu mai e ca pe vremuri, uneori pana si inoxul rugineste...

cristian
| cristian a răspuns:

Lasi deschisa usita masinii pentru a nu se forma miros de mucegai.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

In mare s-a scris cam ce-ar trebui sa faci... dar eu folosesc un detergent parfumat si balsam... dar daca lasi apa in masina si cu toate deschizaturile inchise, apa ramasa prinde miros...astfel,dupa ce se termina programul, scot sertarul pentru detergent si balsam, il spal si-l las la scurs pana a doua zi, iar interiorul il sterg temeinic cu un prosop... fereastra pentru rufe se lasa deschisa sau intredeschisa mai tot timpul, dupa ce se sterge bine cu o carpa moale uscata, mai ales in mansonul de cauciuc...si se sterge f bine cuva de inox...deschide capacul de scurgere, dupa ce pui o tavita dedesubt, si lasi sa se scurga toata apa... apoi stergi bine cu o carpa uscata inauntru si pui capacul la loc... din cand in cand pui la spalat calgon pentru decalcifiere... Daca lasi intredeschisa mereu usa masinii, sigur nu va mai mirosi...si nu pune otet sau alte solutii in masina, in afara de detergent, balsam pentru. rufe sau calgon...

mlm
| mlm a răspuns:

Pune in caseta de clatitor de rufe bicarbonat si otet, apoi dai drumul la o clatire, vei vedea ca mirosul va disparea si dupa ce scoti rufele din masina, lasa usita de la masina deschisa.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Daca mirosul nu e din cuva... Fa masina bucatele, curat-o bine peste tot si gata.
Spor!

| hugin a răspuns:

Pai dupa ce speli lasa-i usita deschisa si sertarul pentru detergent la fel pana se usuca si nu o sa mai ai aceasta problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa fiecare spalare ramane apa reziduala in cuva masinii, este normal. Nu lasa usa masinii inchise dupa spalare, trebuie sa stea intre-deschisa. Daca vrei sa scapi de miros o programezi la temperatura mare si o lasi sa spele fara rufe, vei adauga si anticalcar tip calgon. Daca uiti rufele in masina de spalat si le scoti a doua zi sau mai tarziu cu cateva ore -umezeala favorizeaza mucegaiul si vor mirosi urat rufele si interiorul masinii.

Nu folosi substante corozive pentru ca ataca inoxul si vor ramane si in apa reziduala. Ccurata si cuva in care se pune detergent, uneori dedesubtul acesteia se acumuleaza detergent si mucegai. Nu incarca masina cu prea multe rufe, apa de clatire nu o sa fie de ajuns pentru a ramane curate si evident si apa reziduala o sa miroasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,
In primul rand incearca sa pui detergent cu putin otet si sa lasi masina sa spele in gol (fara rufe). Apoi, dupa ce a facut un program complet de spalare in gol, lasa usita deschisa sa se aeriseasca, sau daca masina are capac, lasa capacul deschis. Daca si dupa operatia asta are acel miros, scrie-mi la: daniela.constantin@gmail.com si iti voi oferi mai multe detalii.
Astept sa-mi scrii.
Daniela

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.e-tutorial.ro/cum-sa-cureti-masina-de-spalat.html aici gasesti niste sfaturi foarte ok. eu am incercat varianta asta si am fost super incantata

Alte răspunsuri
| jani a răspuns:

O spalare sau 2 numai cu otet, nu da gres niciodata, functioneza si pentru frigider. Incearca si ai sa vezi rezultatul.

| nicp a răspuns:

Metoda lui mim este eficienta. Sa nu uiti de filtrul masinii de spalat care trebuie curatat la fiecare 3 luni.