| Trybest a întrebat:

Cum se scoate o pata de maioneza dupa fata de masa? Mentionez ca fata de masa este de matase sintetica.

Răspuns Câştigător
| 3xfemeie a răspuns:

Pt petele de grasime sunt mai multe solutii:
-apa pe care o arunci in mod normal cand fierbi fasole
-bicarbonat pus pe pata apoi adaugat otet. dupa 10 -15 minute se spala normal
-pulverizat degresant pe pata si lasta sa actioneze apoi spalat(sau pur si simplu detergent de vase)
-glicerina, dar pe asta nu am incercat-o happy
Spor la scos pete!

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Incearca cu ariel

evenso
| evenso a răspuns:

Petele de maioneza contin grasimi si de aceea se trateaza cu un solvent organic (benzina, neofalina etc.), dupa care se spala bine cu apa calduta.

| Mihaela1964 a răspuns:

Sterge maioneza cu un servetel, spala intai locul patat cu apa calda cu detergent, mai apoi intreaga fata de masa.Pata se va curata usor, materialele sintetice nu "tin" grasimea in tesatura ca si cele naturale. Spor!

| WhiteLife a răspuns:

O bagi repede in apa rece, si, daca ai pu Vanish care e foarte bun.

| Cristi83tm a răspuns:

Daca tesatura patata nu poate fi spalata in mod obisnuit, singurul lucru pe care il poti face este sa o duci la o curatatorie chimica, desi exista cateva optiuni pe care le poti incerca si acasa. Daca tesatura poate fi spalata, regula de aur este sa actionezi imediat. Pentru lichid, indeparteaza usor excesul cu o carpa alba, pornind de la marginile petei inspre interior, pentru a nu se intinde, fara a apasa tare sau a freca. Pentru petele uleioase, aplica pe pata malai. Daca substanta este mai consistenta (de exemplu o pata de ketchup), inlatura ce este in plus. Tamponeaza locul cu apa rece.

In magazine exista o gramada de produse potrivite pentru diferite tipuri de pete. Incepe cu o cantitate mica de solutie, folosind o bucata de vata sau o discheta de bumbac. De obicei, pentru aceeasi pata va trebui sa aplici mai multe tipuri de solutii, in functie de substanta pe care doresti sa o inlaturi. De exemplu, o pata de ruj sau sos de tomate: va trebui sa aplici o solutie pentru uleiul din pata si apoi inca una pentru a inlatura culoarea. Dupa ce aplici solutia, spala tesatura ca de obicei, dar priveste cu atentie zona care a fost patata, inainte de a o lasa la uscat, pentru a repeta ''tratamentul'', daca este necesar.

De preferinta, testeaza mai intai aceste produse de curatat pe o zona mai ascunsa privirilor (partea interioara a hainei, zona de husa care intra sub canapea, etc.). In definitiv, nu exista garantii - unele solutii pot face mai mult rau decat bine.

Se prepara o solutie din 1 lingurita de sapun lichid (care sa contina sodium laurel sulfate) si 300 g apa. Solutia se toarna intr-o sticla cu pulverizator. Nu folosi detergent pe baza de enzime la materiale textile ca matasea, lana, casmir sau angora. Spala intotdeauna materialul dupa ce il tratezi cu un solvent uscat precum spirtul sau acetona.

Deci, pentru unt, ulei sau maioneza, zona se trateaza cu un solvent uscat (spirt sau acetona), intr-un mediu aerisit. Cu ajutorul unei pipete, uzi bine zona cu alcool izopropilic, dupa care lasi sa se usuce. Pulverizezi apoi solutia preparata dupa reteta de mai sus, daca pata inca mai persista, apoi lasi la muiat tesatura in detergent, inainte de a o spala.