| mitici007 a întrebat:

Cum se trage apa la o casa? se trag tevile inainte de a turna temelia si placa de beton sau se trag tevile dupa ce construieti zidurile?

Răspuns Câştigător
| temugin a răspuns:

In timp c se construiesc zidurile se pun bucati de teava prin ele, pentru a ramane spatiu gol pentru tevi, sau dupa construirea lor se pot sparge

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Parerile sunt impartite, eu am ales varianta de a trage tevile de alimentare cu apa rece pe sub fundatie, insa fara imbinari. Am pornit din caminul de apa cu trei conducte de polietilena, una in bucatarie si cate una in fiecare baie (am mai multa incredere in polietilena decat in teava flexibila de cupru). La fel am tras pe sub placa de beton si scurgerile, insa aici imbinarile sunt inevitabile.
Ulterior, instalatiile interioare le-am facut in cupru, ingropate bineinteles in pereti si in sapa, nu inainte de a verifica scaparile cu ajutorul unui compresor (s-a montat un manometru, s-a bagat 6 atmosfere in instalatie si s-a verificat a doua zi daca aceasta a scazut).
Mai multe persoane si-au exprimat neincrederea in solutia de a veni cu apa pe sub placa, eu sunt convins ca nu vor fi probleme.

| DjTactumare a răspuns:

E mai bine prima etapa care a zis temugin

| Danielcristian a răspuns:

Instalatia de apa cit si canalizarea se face inainte de a turna placa de beton, iar apa trebuie bagata din camin in casa pe conducta de cupru fara nici o intrerupere in zona unde nu mai aveti acces dupa turnatul placii.

Niciodata sa nu o bagati pe conducta de : fier, plastic,
doar cupru -- cuprul nu rugineste niciodata si daca puneti o teava de 22 e suficient, veti avea presiune si volum.