| Unicooorn2001 a întrebat:

Cum sterg cartile de praf? Cum evit ingalbenirea paginilor?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cartile se sterg cu carpa moale (de exemplu taiat dintr-un cearceaf rupt, vechi) sau se prafuiesc cu o pensula /perie moale, cu grija mare.

Din pacate, hartia se ingalbeneste in timp, in principal din cauza chimicalelor din atmosfera.
Acasa nu prea ai ce face, decat sa le tii in spatiu inchis, de exemplu in dulap cu vitrina de sticla.
Si bibliotecile si arhivele se confrunta cuaceasta problema, iar pentru pastrarea documentelor si cartilor vechi se folosesc echipamente scumpe de climatizare.

| NLS a răspuns:

Carpa moale si fina de bumbac... cand se umple de praf, iei alta, sau o speli si usuci complet pe prima.
Impotriva ingalbenirii nu prea sunt multe de facut, asigura-te ca sunt inchise in vitrina de sticla si umezeala din camera e in parametri normali.

Răspuns utilizator avertizat