| neamtzzu a întrebat:

Cum vi se pare o casa cu amprenta la sol de 110 mp living de 27 mp: 4.5 latime pe 6.5 lungime, bucatarie de 17 mp: 5.30 lungime 3.60 latime un dormitor de 20: 4.5 pe 4.5(asta fiind parteru) sus 3 Dormitoare: 2 de 14 mp : 4.5 lungime pe 3.5 latime si unu de 22: 6.3 lungime 4.10 latime, la amandoua etajele o baia si un dresing 2 balcoane jos o baie de serviciu, si linvingul are iesire direct in terasa.

Răspuns Câştigător
| CristyMinecraft a răspuns:

Un vis frumos rolling on the floor

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Da-mi voie sa-ti spun ca stai prost la calcularea ariei unui dreptunghi.
Daca aceasta casa are si un design pe masura si toate utilitatile necesare, o curte mare si mai este asezata si intr-o zona buna, atunci este o mare reusita.

| neamtzzu explică (pentru neutrino):

Am dat sumele rotunde, nu am avut proiectu in fata, zona e pe un deal(nici asa nu se poate numi ca nu e abrupt nimic) tot terenul are undeva la 500mp designeul este pe gustul meu, zona perfecta cu privesliste la oras, utilitatile nu constituie o problema!

| neutrino a răspuns (pentru neamtzzu):

Daca ai lungimea si latimea camerei, ce proiect iti trebuie pentru a calcula suprafata corect? In rest, No comment!

| ashlee a răspuns:

Mi se pare o casa destul de mare. De exemplu, incaperile enumerate de tine au suprafete mai mari decat ai calculat tu.

S-o luam pe rand.

Living 4.5x6.5=29.25mp (nu 27mp) Intr-un living atat de mare, pe langa zona de relaxare/conversatie, incape si loc de luat masa. Deci, teoretic nu ai mai avea nevoie si de o bucatarie mare, ca aceea de 3. 60x5.30=19.08mp.

Logica in arhitectura rezidentiala eficienta este urmatoarea: ori mananci in bucatarie si o faci suficient de mare (combinatie bucatarie-dining), dar faci livingul mai mic (numai pentru relaxare/conversatie); ori mananci in living-dining si atunci faci bucataria mai mica (numai pentru prepararea mesei, eventual un mic colt de luat masa). Nu are sens irosirea de spatiu.

Eu cunosc caz concret de persoana care isi facuse si bucatarie mare (cu masa si scaune, 2-3 fotolii, TV) si living foarte mare, dar numai bucataria o folosea. Inclusiv musafirii tot in bucatarie ii primea. Deci doua zone de zi mari nu au sens pentru ca familia va sta numai intr-una.

Dormitoarele mi se par si ele cam mari: 4.5x4.5=20.25mp; 4.10x6.30=25.83mp (foarte mare, mai ales daca ai si dressing in plus). Un dormitor intre 11-16mp ar trebui sa fie suficient in majoritatea cazurilor (se si incalzeste usor).

Personal, prefer casele cat mai economice (dar confortabile). Suprafata mare inseamna TOTUL mai mare: costuri de constructie, costuri de incalzire, impozite, costuri de renovare (la nevoie), timp alocat curateniei. Cu timpul, o casa planificata prea mare pentru nevoile familiei se poate dovedi nu o bucurie, ci o povara. De asemenea, o casa mare nu se revinde cu usurinta la nevoie.

Pana la urma, fiecare procedeaza cum gandeste, insa e bine sa fie studiate toate aspectele inainte de construirea unei case. E important, de asemenea, sa vezi cum te simti in asemenea incaperi dinainte, nu dupa ce construiesti. De exemplu, eu am stat in atatea locuri incat stiu deja cum ma simt in diverse spatii, inclusiv intr-un living de dimensiunea mentionata de tine. Ai putea sa folosesti o aplicatie ca Floorplanner (simulator de camere in 2D si 3D, cu tot ce-ti trebuie: mobila, dimensiuni) ca sa-ti faci o parere.