| Lioana a întrebat:

Daca am dat cu ierbicid total peste iarba de pe o bucata de pamant, dupa cate zile pot smulge iarba? Trebuie sa astept pana se usuca complet sau pana cand? Cate zile? Vreau sa pun pietris deasupra si nu stiu daca e bine sa-l pun peste iarba.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Trebuie asteptat pana se usuca complet, altfel radacinile vor ramane intacte in pamant si din ele va rasari din nou iarba.
Indicat ar fi ca pietrisul sa il pui peste o folie de geotextil, altfel va trebui periodic sa il erbicidezi.

| cristi202 a răspuns:

Las-o sa se usuce. Ca sa fii sigura.
Dar. depinde si de iarba si de pietris, daca e iarba din aceea pe care poti face picnic, mergea si fara ierbicid, aceea se usca cand e acoperita de pamint/pietris, daca e buruiana ce creste rapid si mult, atunci a fost nevoie. Iar daca stratul de pietris e gros, din nou, nu era necesar, iarba se usuca sub el, neavind lumina, dar daca e sa fie subtire, e bine ca ai dat cu ierbicid, iarba poate iesi prin pietris,

| sierra1 a răspuns:

Primele rezultate se vad in aproximativ 5-7 zile, cand plantele isi opresc cresterea si se inrosesc. Ulterior intervine moartea acestora (in maxim 14 zile)

mai vezi aici:

https://seminteplante.ro/......icare.html

| mihai69 a răspuns:

Trebuie să îl lași să acționeze minimum 10 zile. Ierbicidul funcționează cam așa: e absorbit de frunze și treptat se distribuie prin toată planta, până la rădăcini. Ai răbdare să își facă efectul cum trebuie.

| relian a răspuns:

laughing daca ai dat cu ernbicid, de ce mai vrei sa o smulgi, care a fost rostul acelui erbicid? Asa ziceam si eu laughing
Dai cu erbicid sa nu mai smulgi nuruiana aia tu cu mina.Asa ce faci,dai si cu erbicid,te apuci sa si smulgi,cheltuiala in plus,munca in plus.
Daca vrei sa pui pietris cum spui,trebuie sa razi iarba aia,sa iei asa cu un strat f subtire de pamint acea iarba,o aruncai,apoi se aseaza pe pamintul ala o pinza de pisla sau nu stiu cum exact se numeste, dar se foloseste la canalizari, la tevi care se ingroapa si se pune nisip, ca nisipul ala sa nu se duca de acolo, il tine acea pinza de care zic,

Pinza aia nu putrezeste, tine si peste 50 de ani,lasa apa sa treaca prin ea ca prin sita,dar nu lalsa piatra de exemplu sa intre in pamint.
Depinde si pentru ce pui acea piatra.
Daca mergi peste ea cu mamsini,atun ci e de preferat sa pui pinza cum am zis.
Daca e doara asa pentru decor si nu calca nimeni pe acolo nici cu picioarele,atunci nici nu mai trebuie sa smulgi iarba si nici sa erbicidezi,puneai piatra aia direct peste si aia era tot.

De fapt daca e doara ceva unde nu calca nimeni,poti pune direct piatra si acum peste iarba aia, fara sa mai smulgi nimic, iarba se va usca, piatra va ramane, aia e tot, ai terminat lucrarea.

| nukeyly a răspuns:

Ai dat, se usca din varfuri spre radacina lent 5-10 ZILE de vrei repede dai apa multa si-o smulgi de verde din mocirla, piertis pui dar in timp iar v-a creste IAR, ca natura isi intra in drepturi, eventual o placa de beton si pietris, sau nailon negru tare si pietris. Planta cand incolteste are cateva atmosfere si tot sparge beton, asfalt sa iasa la lumina, radacinile de nuc pot demola pereti din beciurile de subsol lent in timp.