| danasept a întrebat:

Daca cumpar proiect pentru constructia unei case in cat timp trebuie construita? Are un termen limita?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Termenul de constructie nu are legatura cu cumpararea proiectului. Termenul de constructie il stabileste autorizatia de constructie!

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Termenul limita este stabilit prin autorizatie si incepe sa curga din momentul in care a fost notificata catre primarie demararea lucrarilor. Eu am primit termen de finalizare 2 ani, cu posibilitatea de prelungire pentru inca 1 an.
Receptia lucrarii nu trebuie facuta neaparat in termenul de valabilitate al autorizatiei, insa odata facuta exista un termen de inregistrare a receptiei la finante (parca 30 de zile). Pentru inscrierea in CF din nou nu exista termen.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conform autorizatiei de construire, vei avea un trermen (de obicei 12 luni) in care va trebui sa incepi executia. In caz ca nu o incepi la timp, autorizatia trebuie prelungita si vei plati o noua taxa (1/2 din taxa pe autorizatie). Dupa demararea lucrarilor mai ai la dispozitie, in functie de complexitate 1-2 ani sa termini (receptionezi) casa. Data la care ai cumparat proiectul nu are relevanta, atata timp cat nu este facut dupa norme vechi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Minerva / ce inseamna asta : " Data la care ai cumparat proiectul nu are relevanta, atata timp cat nu este facut dupa norme vechi"?

| zaba a răspuns:

Orice proiect trebuie sa respecte stasurile in vigoare la data realizarii lui (data trecuta in cartus, pe planse). Daca se construieste dupa un proiect care nu mai corespunde standardelor in vigoare - desi la data realizarii lui era in regula - responsabilitatea eventualelor probleme revine de regula beneficiarului, sau dupa caz executantului