| mihai_5740 a întrebat:

Asi vrea sa stiu si eu ce tratamente trebui sa dau la bulbi de zambile avand in vedere ca am 18 mii de bulbi! am in permanenta 10 garade celsius si sunt puse la sera! cum asi putea forta lor pentru inflori inainte de 1 martie cu cateva zile. bulbi sunt importati din olanda. astept raspunsul la intrebari pe site. va multumesc

2 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Cand ai plantat bulbii

Elianna
| Elianna a răspuns:

Bulbii de zambile, narcise ...etc pot inflori daca pe la inceputul lunii ianuarie ii pui in apa intr-un vas jos in care apa sa ajunga pana la jumatatea bulbului.Va face radacini si va inflori.Cand este inflorit se pune in pamant (ghiveci) care sa ajunga tot pana la jumatatea bulbului.Cand se termina floarea se taie partea verde, se scoate din pamant si se pastreaza la loc racoros pana la anul urmator; sau se planteaza in gradina pantru a inflori la anul.
Pana la 1 martie nu o sa obti flori pentru ca este prea tarziu si cresterea plantei dureaza.