| anonim_4396 a întrebat:

Daca tavanul este dat deja cu lavabila cu teflon, de doua ori dar are defecte (zgarieturi, santulete, mici damburi etc.) vizibile la bec si pe care sigur nu le va acoperi un nou strat de vopsea, cu ce amorsa se poate da peste lavabila pentru a relua pe portiuni finisarea cu material gen CT127 si apoi slefuire, amorsa normala, lavabil 2 straturi? Multumesc!

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Peste vopseaua aia dat alta vopsea, de 2 sau de 3 ori, nu amorsa.De aia nu-i bine sa ai pereti finisati, adica netezi, se vede orice rahat laughing

Uite americanii la orice casa nu folosesc acel finisaj neted, peste tot si la case de milioane, se da textura, dar nu se mai da ca aia de pe vremuri, adica bobitele alea rahaturi ce mai sunt, care arata naspa.

Acum se da cu textura de aia, se lasa nitel si cu o paleta mare de inox se culca, va rezulta o textura f frumoasa si unde nu se vor mai vedea eventuale denivelari, sau ce mai spui tu.

Eu am locuit in case in RO cu finisaju asta neted, apoi aici cu asta ce am spus, mai frumos este cu textura de asta culcata, f putin in relief, dar uniforma.
Amorsa este un fel de vopsea mai subtitre ca vopseaua ce o dai dupa, asa ca nu acopera aia mai nimic.
Mai degraba acopera vopseaua aia ce se da ultima, dai cum am spus 2-3 ori si poate se acopera.

Daca astea nu acopera, amorsa nici atit.Amorsa este primer, ceva subtire care sa adere la zid mai binel peste care se da vopsea normala.
La fel se procedeaza si la metale, se da primer mai intii, ala este subtire, dar adera f bine la material, peste se da vopsea care se lipeste mai bine de acel primer.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se vede ca nu esti zugrav de meserie ca daca erai il faceai tu, cheama un meserias adevarat nu mai fă tu cîrpeli ca acolo trebuie tras glet ca lumea indreptat tavanul si după aceea dai cu lavabilă nu inainte de a repara denivelările.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu esti cîrpaci

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu comentez cum esti tu, mi-ar fi folosit sa imi spui daca stii o amorsa ce se recomanda peste lavabila (asta era intrebarea si situatia era descrisa destul de clar). Din fericire am aflat intre timp, asa ca e totul OK.

| Standt a răspuns:

Tu stai si verifici cu becul santuletele mici si zgarieturile?