| Atsyxyvb4b4o a întrebat:

Salut
Sunt întru bloc vechi comunist cu baie comuna, acolo pereți sunt dați cu o vopsea verde în ulei, întrebarea mea este cu ce pot da peste aceea vopsea pot sa dau cu vopsea lavabila in ulei sau cu lavabil direct?
Suprafața mai trebuie pregătită cumva cu amorsa sau ceva?

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Un meserias batrin mi-a dat cindva o solutie pentru problema asta. Altfel, ar trebui sa te chinui sa dai jos vopseaua, sau macar sa buceardezi peretii (lovituri de ciocan dese ca sa pice din vopsea). Singurul lucru care ar merge peste ar fi tot vopsea in ulei, dar, ar arata vechi, demodat. In rest, nu tine. Sau, faci un glet din ipsos (ghips) si aracet, proportie de 50-50%, si dai cu el peste partea vopsita, dupa ce ai spalat-o in prealabil. Va tine ca un glet obisnuit pe un perete normal.

Bula
| Bula a răspuns:

Sunt doar 2 solutii:
1. Se da tot cu vopsea de ulei peste cel anterior
2. Se da jos stratul de vopsea si se monteaza faianta pe pereti.

Daca dai cu alt tip de vopsea peste cel de ulei, atunci stratul nou ori nu va adera, ori se va face ca "branza".

| relian a răspuns:

Daca suprafata deja vopsita nu se ia, nu are suprafete care se cojesc, deci este f bine prinsa acolo, poti aplica o alta vopsea peste, tot in ulei.
Legat de lavabila, toate vopselele in ulei is lavabile.Lavabil inseamna care se poate spala,care se pot curata daca se pateaza,da cu carpa ori cu ceva umed si stergi muradia de pe suprafata vopsita.

Nu trebuie sa dai cu nimic altceva,eventual poti curata sa degresezi, sa fie curat, in caz de ceva sa nu iasa pete, ori sa se vada sub in caz pe undeva ar fi murdarie.
Baga si tu o culoare mai deschisa, mai ales la baie unde este mic spatiu, face si mai luminos.
Bga alba sau crem ceva genul asta.

| Yuoia a răspuns:

Tu locuiesti intr-un camin de nefamilisti, nu "intr-un bloc comunist".
Peste acea vopsea, doar cu vopsea in ulei mai poti da. Insa e recomandat sa o dai jos si sa faci apoi cum vrei. Pentru ca altfel se va scoroji.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-o jos ca altfel cade si asta noua. Poti da normal peste dar trebuie degresat sau slefuit putin

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum se degreseaza uleiul? happy

Răspuns utilizator avertizat