| SERIALS a întrebat:

De ce nu e bine sa pui mancarea calda, gata facuta in frigider?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Frigiderul este calculat sa tina racite alimentele din interior, la 0-5 grade.
Daca tu introduci o oala de ciorba calda, compresorul va functiona pana ce oala cu ciorba se va raci la temperatura de pastrare reglata, care poate dura chiar si ore intregi. In acest timp, motorul compresorului fiind suprasolicitat, se poate arde. Schimbarea compresorului poate costa chiar si jumatatea pretului frigiderului!

Totodata, pana ce se raceste, ciorba se evapora in interiorul frigiderului, aburii se condenseaza pe restul alimentelor dar si pe partea metalica, astfel toate fiind expuse sa se strice, sa rugineasca.

| doctorandus a răspuns:

Consuma multa energie. Bine, "cald" e relativ. La 30 de grade poti s-o bagi linistit.

| PersonajFictiv a răspuns:

Ca face frigiderul sa "lucreze" mai greu, sa consume mai multa energie.
Nu stiu daca se poate strica frigiderul dar, e mai bine sa nu pui acolo macarea decat dupa ce e la temperatura normala, e cel mai sigur.

| Yasmin875 a răspuns:

Se poate strica frigiderul.Cand eram mai mică așa faceam ca sa mananc mai repede.laughing

| NameInUse a răspuns:

Se face condens, si dupa aia gheata. Iti gasesti de lucru.

| Moon1997 a răspuns:

Posibil sa ramai fara frigider big grin