| anonim_4396 a întrebat:

De ce se ingalbenesc hainele albe?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Ideea e ca se ingalbenesc in timp...chiar daca nu sunt spala-te cu inalbitori., sau nu sunt supuse temperaturii inalte a fierului de calcat (calcari repetate)... cauze ale ingalbenirii..., dar nu singurele...
Mama inca pastreaza o lenjerie de pat, primita la nunta ei, de la nasa ei, -nu a folosit lenjeria, nu a spalat-o, a tinut-o in conditii bune, ferite de umezeala (cauza mentionata de monica claudia)... si cu toate astea, a ingalbenit... sad
Si eu as vrea sa stiu de ce ingalbenesc?!

2 răspunsuri:
| monicaclaudia a răspuns:

Depinde daca e referi in dulap e vina umiditati ( dar si celelalte haine au acelasi tratamen doar ca is colorate si nu se vad (

| fcsb a răspuns:

Datorita detergentilor care nu patrund in tesatura astfel incat sa inlature murdaria de tot. Pe alb se observa mai bine