| bogdanel7 a întrebat:

Despre neon: Am o camaruta de 3x3m, as dori sa montez 2/3 tuburi de neon, culoare albastru, spefic de 36W. Seara/noaptea se simte lumina? sau de abia o sa se vada? Intreb ca sa nu le achizionez in zadar. Posibil si tuburi cu lumina neagra (black light), se merita efortul sau nu se va vedea mai nimic?

P. S. - Am bec 100W black light si nu se simte deloc. De abia se vede cand te uiti in tavan. Multumesc

Răspuns Câştigător
| misu_3228 a răspuns:

Tuburile neon colorate dau lumina suficienta. La o camera 3x3 e suficient unul de 36 W indiferent ce culoare alegi!
sfat : combina unul alb cu unul colorat si ai sufucienta lumina si culoare!
Black light e alta poveste! E radiatie ultra violet si e normal sa nu o vezi!

4 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Am citit ca neonul emite radiatzii si cu timpul cade parul
citeste pe google despre neon apoi te hotaresti ce vrei sa faci

| smart01 a răspuns:

Salut,
Este normal sa nu se vada becul black light, nu este facut pentru iluminat. In privinta tuburilor cu neon, din pacate acestea vor incepe rapid sa palpaie atunci cand aprinzi lumina si sunt foarte deranjante la ochi. Mai bine pune-ti doua tuburi LED, ofera o lumina destul de puternica si sunt si economice http://lightsmart.ro/tuburi-led

| aaffffffffffffffjkhjljh a răspuns:

Eu iti propun sa nu pui neonuri de culori, daca iti pui neon, pune-ti neon normal, pentru ca si eu mi-am pus si nu se prea vedea nimic, si mai ales de citit sau scris, nu se vede nimic. Deci raspunsul initial, nu iti pune. Funda? big grin

| Draghicieladenisa a răspuns:

Camera ta mi se pare destul de mica, dar cu toate astea sunt prea putine doar 2/3 neoane. Oricum mie mi se pare mult, mult mai slaba lumina de neon fata de un bec normal. S-ar putea sa ti se para lumina prea putina si daca becul e acoperit