| MihaitaPiticul a întrebat:

Doresc sa ridic o camera din lemn de la 0, cu acoperis, de toate, cat m-ar costa maxim?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

10000 deEuro pe puțin.

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Eu am facut o cabanuta, 6, 5x4x2,2 m, acum 10 ani, cu aproximativ 12000 de lei, in asta intrind betonul pentru pardoseala, structura de rezistenta formata din grinzi de 5x10 cm, elemente metalice de imbinare pentru lemn, pereti din scindura de 2, 5 cm, asezata in stil solzi, cam cum sunt facute casele americane, tavan tot din scindura de 2, 5, izolatie din vata minerala bazaltica de 10, rigips si lambriu din lemn de pin ca finisaje, tabla cutata galvanizata de 0, 35 mm la acoperis. Usile si geamurile mi le-am facut eu tot din scinduri si cosaci. Nu credeam, dar un procent insemnat din intreaga suma a costat... holtzsuruburile folosite la imbinarea lemnului. Am scos-o mai ieftin pentru ca am putut sa fac un proiect pe calculator dupa care sa ma iau, si care mi-a aratat cateva deficiente in ce gindisem eu, si cu care am putut planifica totul ca costurile sa scada cit mai mult.
Azi cred ca, fara manopera, o camera de 4x5 o poti ridica cu 15000-17000 de lei, daca minimizezi pierderile.
Daca vrei, ti-o pot face eu (imi place mult sa lucrez cu lemnul), in stilul in care am facut-o pe a mea (eu am facut-o in ideea de a fi magazie, iar sotia, cand a vazut ce bine a iesit, a zis ca vrea sa stam noi in ea), iti pot trimite proiectul ca sa vezi despre ce e vorba, si o fac la un pret mai mic decat pretul pietei.

| darrio2007 a răspuns:

Camera poate fi mica sau poate fi mare. Ce raspuns ti-as putea da?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cine mai stie preturile in ziua de azi? Nu vezi ca se ridica de la o zi la alta? Petris, ciment, fier-beton, lemne, cuie, scoabe, izolatie, usa, ferestre, tigla sau tabla, toate se scumpesc de pe o zi pe alta.

| sierra1 a răspuns:

"sa ridic o camera [cu] de toate, cat m ar costa"

ceva intre 100 și 10.000

| CristiDinBucuresti a răspuns:

O cameră sau o casa?

| Frank51 a răspuns:

Fără manoperă, 10.000 euro pe puțin.

| Trixt3r a răspuns:

Daca nu platesti manopera, nu faci scurgeri si nu este nevoie sa tragi utilitati, cam tot pe la 10.000 de euro as spune si eu.