| etudor a întrebat:

Dragi prieteni, Am in gradina casei o multime de pomi fructiferi. Dintre acesta, merii mi-au ridicat anul acestesta o nedumerire:sunt in al 3-lea an de rodire si anul acesta din 10 meri, doar 2 meri au facut cateva flori iar restul de 8 nici macar o floare.Lucrarile agro-pomicole necesare le-am facut:saprea la baza tulpinii in toamna, pus gunoi de grajd, stropirea de iarna. taierea si ingrijirea coroanei... Unde am gresit? De ce nu au inflorit decat doi?
_O alta problema mi-o ridica cei 3 visinicare ii am pe aleea unde am si mult feluri de flori.Sunt pe rod de7 ani; au coroana frumoasa.De 3 ani in floresc f frumos (sunt albi de floare!)dar nu polenizeaza suficient si nici fructele ce raman nu se mentin pana la faza de coacere:cad. Astfel, cand sa adun si eu visine, din 3 pomi mari nu reusesc sa strang nici 1, 5 kg.de visine.Va intreb: care e cauza? Ce trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| Zazu a răspuns:

Am observat in ultimul timp(din experienta proprie)ca unii pomii fructiferi dau rod dupa varsta de 4 ani.Cat despre polenizare, albinele sunt anihilate de catre substantele pe care le folosim la stropit sau cele din ingrasaminte chimice.Normele europene interzic unele substante care se foloseau pana acum activa ani tocmai din cauza asta.
Eu am 4 ciresi si un liliac, care au facut respectiv flori si roade(ciresii)dupa 4 ani. Piersicii fac flori, dar productie mai putina pentru ca nu au puterea de a "creste" cate 5 cosuri de pìersici si sunt nevoita sa las numai cate 2-3 piersici pe o crenguta.Mai sunt si ploile acide foarte dese,poluarea,magnetismul lunar,degenerarea soiurilor,efectul de sera...
Ingrasamantul folosit trebuie sa fie doar de cal,si asta foarte uscat pentru ca este acid,cel de gaina, de iepuri la fel. Cenusa iarasi nu este buna pentru ca este foarte densa si formeaza o pelicuta "cimentoasa "impreuna cu pamantul si apa iar plantele nu pot respira.
Apropos de magnetism, stiai ca exista un soi de bambus care infloreste o data la 80 de ani, dar cand infloreste o face intr.o singura perioada de timp pe toata suprafata globului?!

5 răspunsuri:
| remus a răspuns:

Cred ca o cauza pentru merii, visinii din gradina ca nu fac fructe este curentul de aer rece, am smochini, cei care i-am plantat fara sa-mi dau seama ca este zona de curent mare de aer, au rodit foarte putin, pana i-am plantat in alt loc mai linistit, precum si secretul, inainte de a planta pomul fa cruce si tine ambele maini pe pom, sa fii ajutat de o alta persoana.

| SteauaNordului a răspuns:

Buna
Nu sunt experta in horticultura, am prieteni experti in domeniu si te intreb urmatorul lucru: Ai facut un test de pH al solului?
Este foarte ieftin testul ar trebui sa il faci. de ce? Din cauza poluarii, a diverselor ingrediente ale ingrasamantului, pH-ul se poate schimba, poate deveni acid si poate dauna recoltei. Daca sunt probleme de genul trebuie adus pamant de calitate
Ai incercat sa stropesti si cu solutii speciale pentru anotimpul cald?
Apropo gunoiul de grajd inteleg balegar. De unde il ai de la animalele tale sau din alta parte? Incearca sa aflii si ce au mancat animalele alea ca daca au fost hranite cu chimicale si alte minuni te poate afecta si asta!
Succes

| etudor explică:

Test de pH nu am facut.GUNOIUL de grajd il am de la un vecin si e adus acum 3 ani.Peste el am pus in fiecare an gunoi de la pasarile mele(gaini si cateva rate)Asta l-am folosit si in gradina de legume la desfundatul din toamna. Acum la rosiile din solar am pus apa imbunatatita mineral prin macerarea timp de 2 saptamani a gunoiului de gaini(gainat). Nu stiu cu ce si cum se face testul dar incerc sa merg la Protectia plantelor a judetului Dambovita sa cer ajutor, sfat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Renunta IMEDIAT la fertilizarea cu gunoi de pasare, acesta fiind foarte acid. La fel este si gunoiul de porc. Succes!

| FlOwErPoWeR a răspuns:

1. eu zic sa ii stropesti cu solutii de varahappy
2. sunt unii pomi care fac flori din an in an, le dau frunzele etc., dar poti strange o recolta bogata abia la 7 ani sau 8(uneori mai mult sau mai putin)