| marniii a întrebat:

Eram la un prieten azi si mi-am bagat telefonul la incarcat. Cand am apasat pe incarcator sa-l bag in priza a facut o flacara, scanteie, parca s-a aprins toata priza pentru o secunda (pe dinauntru s-a luminat asa) si el a spus ca nu e nimic, ca asa ii fac mereu toate prizele. E normal? Nu e periculos? Care sunt sansele sa te curentezi sau sa iti ia foc casa asa...

5 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Sa verifice modul cum este facuta legatura la fire. Apoi sa verifice starea prizei: e posibil sa fie deteriorata in interior.
Daca nu se pricepe, sa cheme pe cineva care se pricepe.
Casa nu poate lua foc deoarece are sigurante si sar sau se ard (depinde de care are). Dar se pot "praji" niscavai aparate.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenul tău sa cheme un electrician neapărat până nu va ajunge ca aici

https://youtu.be/NPP_iYo0Brk

| 120bulevard a răspuns:

La prizele ieftine se mai intampla asa dar nu e nimic de speriat, e totul normal

| User8282828821818198226563 a răspuns:

Dacă e o scânteie mică pe dinăuntru nu are nimic, e normal dar daca deja e o scânteie care îți sare în ochi pe exterior nu e ok.