| yadora a întrebat:

Este adevarat ca un melc poate dormi vreme de 3 ani?

17 răspunsuri:
luciana
| luciana a răspuns:

Da, un melc poate sa traiasca pana la 3 ani; in conditii nefavorabile de mediu, el isi reduce activitatea si metabolismul si intra in perioada pasiva; primavara, vara si toamna, activitatea si metabolismul se intensifica si incepe cresterea lor si reproducerea... cu drag, Lucien.

| sorin a răspuns:

Cred ca hiberneaza.

| frida0purple a răspuns:

Da, este adevarat!
Hibernarea sau somnul de iarnă al melcilor este o stare naturală de letargie a melcilor pentru sezonul rece.
Intrarea în hibernarea a melcilor este condiţionată de 2 factori:
- reducerea duratei zilei lumină;
- scăderea temperaturii atmosferice.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu stiu sigur straight faceCred ca dawinking

cami
| cami a răspuns:

Si o goanga poate trai fara cap. (ma abat de la subiect. dar trebuia s-o spun)

| JackieSue a răspuns:

Cauta pe google, eu nu stiu sa raspund.Nici nu imi plac melcii!

| ing. a răspuns:

Posibilhappy

| Haydee a răspuns:

Da.Am citit si eu asta.big grin
#

Melcii pot dormi 3 ani.
#

Melcul intră în hibernare atunci când temperatura scade sub 10 grade Celsius.

| Sabwy a răspuns:

Habar nu am.happy

| naya a răspuns:

Daca e adevarat nu o sa mai regret asa mult cand ii calc din greseala...barem au murit in somn, moartea cea mai "usoara". noapte buna, pot dormi linistita de acum incolo. aaah ce bine ca exista TPU.

| laramaria a răspuns:

Da, e adevarat. Am citit si eu chestia asta pe net.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

da e adevarat

bybye

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dap

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu doarme atat

| andreyutzzu3 a răspuns:

Da somnoros mai e...

| melc a răspuns:

Eu n'am incercat thinking dar ma simt in stare laughing

| SpikE a răspuns:

Nu este adevarat!