Întrebare recomandată | qq30xx a întrebat:

Țevile de la instalația de apa și calorifere sunt destul de vechi, au oxidat și arată urat.

Cum redau culoarea lor inițială?
Exista variante tradiționale sau ceva de cumpărat special?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Ai doua variante, le slefuiesti cu un burete special (i se mai spune pasla, găsești la magazinele de instalatii) si dai un strat de lac incolor pentru metal, sa nu mai oxideze sau le vopsesti. Se găsește vopsea care imita cuprul, daca tii la culoarea originala.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Incălzire centrală?

| Iote a răspuns:

Din ce sunt tevile? Presupun ca nu sunt vopsite.

| qq30xx explică (pentru Iote):

Sunt din cupru(oxidate) și nu sunt vopsite cu nimic. Au prins o culoare urâta chiar și verde in unele părți.

| Iote a răspuns (pentru qq30xx):

@regis Ti-a raspuns bine inaintea mea. Dar orice ai alege, inainte trebuie sa fie curatate cum ti-a spus.

| regis a răspuns (pentru qq30xx):

Ai doua variante, le slefuiesti cu un burete special (i se mai spune pasla, găsești la magazinele de instalatii) si dai un strat de lac incolor pentru metal, sa nu mai oxideze sau le vopsesti. Se găsește vopsea care imita cuprul, daca tii la culoarea originala.

| simpluone a răspuns:

Daca sunt din metal le poti curata si vopsi. Exista vopsea cu inhibitor de rugina care se poate da direct peste rugina. Nu am folosit-o si nu prea stiu cum se comporta pe termen lung. Ai grija numai ca vopseaua sa reziste la temperaturi de minim 100 grade! Nu ajungi tu la 100 de grade dar sa ai o marja