| Girly97 a întrebat:

Exista frigider care nu necesita curent electric?

15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Exista frigidere care nu necesita curent electric, finctionand pe baza de gaz (GPL sau butelie de aragaz).
Acestea sunt folosite in special la rulote și ambarcațiuni si de obicei mai au un sistem de racire, electric, pe 12V si 220V, utilizat in mers, racirea pe gaz fiind utilizata pe perioada campării.

| darrio2007 a răspuns:

Balconul, iarna.

| mihai69 a răspuns:

Beciul, dar și ghețăria (se depozitează iarna gheață într-o incintă bine izolată termic și ține până anul următor).
În tundră se fac gropi în permafrost.

| Catrice a răspuns:

Da,se numește pivnițăhee hee

| Frank51 a răspuns:

Chiar dacă nu necesită curent electric, acesta trebuie să consume energie de undeva sub orice formă.

Totuși acest lucru este de la sine înțeles, așa că problema se pune în felul următor, de ce întrebi ceva atât de "de la sine înțeles"?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru MihaelaDart):

A mai fost un video de la indieni, dar mi-a fost o lene TOTALA sa ma uit la el
am vreo cateva probleme mici cu video-ul tau:
1. dpdv al tehnologiei, e o TAMPENIE amarata sa folosesti un ghiveci mic din teracota, pentru ca e izolator termic, o idee mult mai buna e ca ala mic sa fie din metal, de preferat aluminiu
2. solutia NU are nici o parte de refrigerare, practic, transferi temperatura apei catre ghiveciul mic, deci temperatura din interior nu v-a scade NICIODATA sub temperatura apei
3. cele doua de mai sus fiind spuse, e o idee MULT MAI BUNA, sa pui ce ai de tinut la rece intr-o punga ermetica, apoi sa o bagi intr-o punga/castron/oala mai mare, plina cu apa rece, apoi sa schimbi apa rece odata la 5 mins, efectul de racire e mai rapid, si nici nu mai cari doua ghivece din teracota si o galeata cu nisip...
4. nu ai apa rece, nu racesti nimic... PUNCT!

| Mirel4412 a răspuns:

Iarna e un frigider de 3 luni sau mai mult(odata pe an)

| UserRo10 a răspuns:

Da, exista frigidere pe gpl ce se folosesc de o lampa de veghe. Modul de functionare se aseamana cu frigiderul conventional. Uite aici clip cu modul e functionare: https://www.youtube.com/watch?v=cy1W-uWvR9U&t=30s&ab_channel=ABCsofRVs

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.
Frigider pe butelie de gaz.

| Den1sa a răspuns:

Da, un fel de frigider, de numeste lada frigorifica cred ca stii cum functioneaza una happy

| CassiusAlexander a răspuns:

Pivnița

| userjune90 a răspuns:

Salut!happy
Da, există, exemple au ceilalți utilizatori.happy