| Brasov_Bella_1998 a întrebat:

Explicaţie vă rog eu pentru ce scrie pe butelie+ cum o umplu?
E Butan UN 1965
PH 25 BAR
10.7 KG
1.9 MM
26L

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Butan - denumirea gazului pentru care a fost creata butelia
UN 1965 - codul tehnic al gazului
PH 25 BAR - presiunea maxima, de 25 de bari, la care poate fi incarcata
10, 7 KG - greutatea ei
1, 9 mm - marimea duzei pe unde iasa gazul
26 L - capacitatatea ei, volumul
Cum o umpli? Simplu, nu o faci tu. Au incercat unii, unii dintre ei au reusit, dar altii au avut parte de o bomba acasa. Fie mergi la magazinele ce au butelii de vinzare, si dai butelia si iti da alta plina, fie mergi la un punct GPL, de regula le gasesti si la benzinarii, si acolo ti se va umple de cei de acolo. Eu unul fac 4 km cu bicicleta pana la cel mai apropiat GPL, pentru ca e mai ieftin, tine mai mult, si la schimbul buteliei (am magazinul unde o pot face chiar vis-a-vis de casa unde stau) am descoperit ca cumpar si aprox 1 l de apa pe linga. Acum, tu decizi modul in care ti-o vei umple.

| relian a răspuns:

Este o butelie pentru gaz butan, adica cum erau buteliile pe vremuri, alea ce lumea le spunea gaz metan, desi nici pe departe nu avea cum fi metan era butan.restu spune de presiunea din butelie cat poate fi, crrd ca greutatea ei goala si cati litri poate incapea in ea, pentru ca buatnu, propanu is gaze lichefiate, de aia spune acolo 26L.iar mm aia o fi orificiul pe unde iese gazul banui nu is sigur.Deci ai o butelie pentru butan, dar o poti umple si cu propan, multi fac chestia asta.Cum o umpli? Pai nu o umpli tu, trebuie sa mergi la un centru care vinde gaz lichefiat, la aia de unde iau masinile sau la benzinariile care vand asa ceva.Mergi si aia iti baga cat stiu ei ca esti in siguranta. Poti merge si la firme care vand butan. Daca folosesti butelia pe timp de iarna si o tii undeva afara, sau in loc unde este f frig s-ar putea sa nu mai se evapore, cel putin daca temp unde o tii coboara sub zero grade.De aia e bine sa folosesti gazul ala ce folosesc masinile pe GPL ala este un amestec de butan cu propan si ingheata la tem cred ca sub -20 de grade.Cel mai bun este propan curat dar nu stiu daga vand aia in RO asa ceva.Comparat intre butan si propan cel mai bun e propanu, atat ca putere calorica cat si pct de evaporare.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Du-te la o statie GPL si acolo iti va explica angajatiicat rebuie umpluta si altele.