| alexandrubt13 a întrebat:

Generator Curent 1500W/2T – ROYAL KRAFT Germania – 12/220V – 2CP e bun pentru un invertor sudura in gospodarie, o betoniera sau un demolator ca despre scule mai mici electrice cred ca nu e problema dar nu folosite mai multe odata cate unul

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

E trifazic, deci ai cca3 kW pe fiecare fază. Degeaba ai 9 kW dacă nu îi ai pe toți pe aceeași fază...

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

2 CP este aproximativ 1.5kW.

Puteea generatorului trebuie sa fie cel putin de 1.5 ori mai mare decat puterea maxima ale aparatelor conectate.

Petru aparate cu putere electrica de 1-1.2kW merge, dar pentru mai mari (de exemplu: aparat de sudura) NU.

| mihai69 a răspuns:

1. Dacă vrei un generator care să meargă ok, ia unul în 4 timpi.
2. Pentru sarcini inductive mari (aparat de sudură, motoare electrice etc.) trebuie să asiguri un curent de minimum 3 ori mai mare decât cel nominal la pornire.

| alexandrubt13 explică (pentru mihai69):

Buna uite dau aici un model Walter Stahl PR 8500 W Generator de energie

| mihai69 a răspuns (pentru alexandrubt13):

E trifazic, deci ai cca3 kW pe fiecare fază. Degeaba ai 9 kW dacă nu îi ai pe toți pe aceeași fază...

| KovacsB a răspuns:

Pui degeaba intrebari ca nu intelegi nimic.
Royal kraft este chinezarie ordinara, ai nevoie de un generator care sa asigure dublul puterii ti s-a mai zis de cateva ori asta.
Fara generator de 7kw adevarati nu sudezi cu electrozi bazici.
Daca nu te duce capul observa ce marci de generatoare au cei care organizeaza targuri,expozitii de strada, la zilele orasului etc.
N- o sa vezi la nimeni pocnitori de pe Emag de cateva sute de Euro.
Daca cumva s-a pacalit dupa o saptamana si-a luat unul adevarat.