| helphelphelp a întrebat:

Hei, TPU. Deci...eu imi voi schimba culoarea dormitorului...ce ar trebui sa aleg dintre gri si albastru, având în vedere ca dormitorul nu e foarte mare? Multumesc,

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Albastru nu arata bine pe pereti. Am vazut o camera zugravita asa si parea mai mica si mai sumbra fata de cum era inainte, cand era alba. Gri-ul nu l-am vazut pe perete dar nici acela nu poate sa arate bine. Iti recomand o culoare deschisa, luminoasa, solara.
Problemele de somn nu vin de la culorile de pe pereti cum spune cineva mai sus. Doar e intuneric si ai ochii inchisi cand dormi. In schimb culorile de pe pereti iti afecteaza starea la lumina cand esti treaz. Culorile inchise sunt deprimante.
Cand m-am mutat in apartamentul meu mi-a placut mult ca avea baia albastru inchis (gresia si faianta). Arata impecabil. In timp am constatat ca ma deprima acea culoare. Am schimbat-o cu o culoare deschisa si acum e mult mai bine.

2 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Eu am avut dormitor mov si am dormit foarte bine laughing

Nu recomand albastru, e o culoare nepotrivita de camera, nu e estetic si e greu de asortat cu mobila.
Recomand un gri deschis sau alb

| varsanofie a răspuns:

Salut, eu îți recomand un albastru pentru dormitor.
Conform unui studiu, oamenii care dorm în camere decorate în culoarea albastru au parte de cel mai relaxant somn, în timp ce persoanele care au dormitoarele în care predomină culorile maro, gri sau mov se chinuie cel mai mult cu probleme de somn.
În medie, oamenii care dorm în camere decorate în nuanţe de albastru dorm 7 ore şi 52 de minute pe noapte. Success!